Булатовић: Сви потрошачи струје са истим статусом
НИШ - Сви потрошачи струје имају исти статус, права и обавезе и то не сагледавамо према националној припадности, рекао је директор Привредног друштва за дистрибуцију електричне енергије "Југоисток" Дарко Булатовић.
Булатовић је рекао Танјугу да га "погађа када се каже да само Албанци на југу Србије не плаћају струју, јер струју краду и не плаћају припадници свих националности."
По обиласку општина Бујановац и Прешево где су проблеми у погледу наплате и губитака најизраженији, Булатовић је рекао да се због тога најмањи проценат наплате и највећи губитак бележи управо на подручју Електродистрибуције Врање, којој те општине припадају.
"Проценат наплате у тим општинама је 90 одсто, али је губитак 50 одсто, док је на целом врањском дистрибутивном подручју губитак 22 одсто", рекао је директор "Југоистока", привредног друштва у чијем саставу је шест електродистрибутивних подручја од Кладова до Прешева.
Према његовим речима, дуг према "ЕПС Снабдевању" и "Југоистоку" у Бујановцу и Прешеву је око две милијарде динара, али после ЕДБ Врања највећа дуговања и губици бележе се у Нишу.
Губитак на нишком подручју је 20 одсто, а нишко дистрибутивно подручје у укупним дуговањима, рачунајући она према "ЕПС Снабдевању" или према "Југоистоку" из ранијег периода, учествује са око 40 одсто.
Наплата у Нишу 95 одсто
Говорећи о наплати рачуна, он је рекао да она у Нишу од почетка године износи 95 одсто, од јула прошле године до данас је 89 одсто, док је у јулу ове године тај проценат скочио на 120 одсто.
У јулу ове године проценат наплате, на нивоу "Југоистока", износио је 118 процената, од почетка ове године он је 99 одсто, а од 1. јула прошле године је 90 одсто, навео је Булатовић.
Он наводи да су за пет месеци ове године на целом подручју губици смањени за 0,44 одсто и да ће годишњи план од 1,04 одсто бити испуњен. Губици на подручју "Југоистока" прошле године били су 18,07 одсто.
Уколико неко не може да плати своју потрошњу, он најпре мора да смањи утрошак струје, а уколико је и та мера исцрпљена, онда је реч о социјалој катогорији потрошача, напомиње Булатовић.