Ко добија изборе: Порошенко, Тимошенко или човек с вилама?
Док се немири настављају на истоку Украјине, упркос формалном договору о прекиду ватре, бирање новог парламента је у току.
Они пуцају, убијају, умиру али они неће гласати на изборима. Војницима који надмашују цифру од 25.000 и који су су тренутно ангажовани у борбама у источној Украјини, забрањено је да учествују на ванредним парламентарним изборима из формалних разлога, јер парламент у Кијеву није су стању да донесе закон који омогућава овим војницима да гласају далеко од својих домова. Ни људи на Кримском острву неће моћи да гласају, а и према наводима изборне комисије у Кијеву, бар 13 од 32 изборна штаба у Доњецку и Луганску неће имати гласаче. Зато се очекује да ће нови парламент имати 420 делегата у парламенту, уместо 450 у некадашњој влади.
И Порошенко на покретној траци!
Чак 29 политичких партија такмичиће се за глас бирача. Једна половина ће у Скупштину ући преко страначких листа, а друга половина преко директних мандата у својим изборним јединицама. Већ месецима председник Петро Порошенко очекује да ће вођство преузети његов савез под називом “Блок Петра Порошенка“, а према истраживањима очекује се да ће освојити између 20 и 30 одсто гласова.
Парламентарни избори носе много већу тежину од председничких, јер према уставу Украјине, парламент и влада полажу више енергије вођењу државе него сам шеф. Дакле, Порошенков циљ је свакако да га већина из парламента подржи, а то може да постигне путем директног мандата и помоћу коалиционих партнера.
Порошенкова алијанса
Председник је покушао да придобије премијера Арсениј Јацењука за савез, али очигледно је да њих двојица нису у стању да постигну споразум. Уместо Јацењука, у тај савез улетеће бивши боксерски шампион Виталиј Кличко, тако да Кличков УДАР постаје кичма Порошенковог БЛОКА. Порошенкова алијанса је дакле, делимично састављена од политичара из доба прозападног председника Виктора Јушченка. Тренутно, Украјина ову алијансу види као повратак генерације која је била на власти до 2010. године, која води политику “Стратегија 2020“ по којој председник обећава улазак Украјине у Европску Унију.
Човек са вилама
Међу најоштријим критикама Порошенкове политике је политика лидера “Радиклалне странке“ Олега Лашка, за ког се прогнозира да ће на парламентарним изборима освојити друго место, са 10 одсто гласова.
Лашко има велике апетите да представља своју странку као родољубе без баријере, на чијем логу странке стоји сам он са вилама у рукама.
Тимошенко испада из игре?
Међу Порошенковим противницима је и бивши премијер Јулија Тимошенко и њена отаџбинска партија. Очекује се да ће она добити мање гласова него 2012. године. Након суђења 2011. године, када је Тимошенко осуђена због злоупотребе власти из ког је пуштена 2014. године током државног удара, Јулија наставља да води своју борбу за повратак у Велику Раду. Према прогнозама она ће заузети треће место на изборима, што би за њу значило повратнички тријумф.
Анализирајући ове прогнозе може се доћи до само једног закључка, а то је да ће у украјински парламент свакако ући млади људи и нове-старе партије. Остаје само да се сачекају резултати гласова.
Погледајте и:
ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ У УКРАЈИНИ: Порошенко у Добансу контролише гласање
УКРАЈИНА НА РАСКРШЋУ: Пропаст или стабилност?