ЦЕНЗУРА У ТУРСКОЈ: Блокиране друштвене мреже због слика убијеног тужиоца
Тужилаштво Турске наредило је данас интернет провајдерима да блокирају друштвене мреже, приступ Твитеру, Јутјубу и Фејсбуку, због објављивања фотографија тужиоца кога су прошле седмице у Истанбулу убили ултралевичарски екстремисти, саопштио је представник председника Реџепа Тајипа Ердогана.
Тај налог је издат пошто су објављене фотографије на којима екстремисти држе уперен пиштољ на тужиоца Мехмета Селима Кираза који је убијен прошле седмице у пуцњави између полиције и групе која га је отела у згради суда.
Владини функционери су критиковали турске медије због објављивања таквих фотографија, оцењујући да се ради о антивладиној пропаганди.
Кираз је упуцан у главу када су екстремисти заузели зграду суда, а касније је у болници подлегао повредама.
У поруци Управе за телекомуникације објављеној на Јутјубу наводи се да је ова забрана донета административном мером. Према интернет сајту дневника Хуријет, мера је донета на основу одлуке суда о блокади 166 сајтова који су објавили слику тужиоца, међу којима су и Фејсбук, Твитер и Јутјуб.
Тужоца Мехмета Селима Кираза су 31. марта више од шест сати као таоца држала двојица наоружаних припадника турске радикалне левичарске групе, а преко друштвених мрежа објавили су његову слику са пиштољем прислоњеним на слепоочницу. Тужилац и двојица нападача убијени су приликом покушаја полиције да реши талачку кризу.
Одмах наредног дана турско правосуђе отворило је истрагу против четири турска листа оптужена за "терористичку пропаганду" зато што су објавили слику тужиоца на свом вебсајту.
За сада није јасно како је наређење извршено, али је државна новинска агенција Анадолија пренела потврду Уније интернет провајдера да је приступ Твитеру и Јутјубу блокиран јер нису уклонили фотографије тужиоца упркос званичном обавештењу.
Интернет провајдери су обавестили Твитер и Јутјуб, али видео снимци, фотографије и ауди записи и даље су објављивани на тим сајтовима, што је на крају и довело да привремене забране.
Данашња забрана је прва већа забрана друштвених мрежа од када је пре годину Реџеп Тајип Ердоган, тада премијер, привремено блокирао Твитер и Јутјуб уочи локалних избора у марту 2014. због тога што су преко њих објављивани аудиоснимци о наводној корупцији у њему блиским круговима.