ЦЕО СВЕТ БРУЈИ О УКИДАЊУ ПОЛИТИКЕ ЈЕДНОГ ДЕТЕТА: Изненадиће вас шта Кинези мисле о дозволи да имају више деце!
Више деце, више среће, каже кинеска изрека, али у данашњој "социјалистичкој тржишној економији" многи модерни Кинези друго дете не могу да приуште.
Таксиста Ванг није могао да верује кад је на радију чуо вест да је Кина након 36 година одлучила да укине политику једног детета.
"Нема разлике. Само ће богати моћи да приуште друго дете", рекао је Ванг, отац једанаестгодишњег дечака. "Ја не могу".
Кинези су деценијама чекали да им владајућа Комунистичка партија ублажи строгу политику породичног планирања. Кина је контроверзну политику једног детета увела 1979. године како би сузбила нагли раст броја становника. Мера је, међутим, довела и до старења популације и губитка радне снаге. Одлука да се таква политика промени била је неочекивана, иако су се дуго вагали разлози за и против. Но многи Кинези дочекали су је хладно због високих цена становања и образовања детета.
"Дозвола да се има друго дете, не значи имати могућности за то", писали су грађани на друштвеним мрежама. Други додају да је мера закаснела и да неће имати брзог учинка на демографске промене и решавања проблема старења популације.
"Двојица синова значила би крај породице", написао је један блогер, нагласивши да већ и данас цела родбина мора скупљати новац за стан, који је у Кини својеврсни предуслов да мушкарац ожени девојку, преноси СЕЕБИЗ.
Многи парови и сами су из породице са једним дететом и навикли су се на концепт. Независно од ових проблема, анкете показују како би отприлике пола парова, бар декларативно, хтело да има друго дете. Позитивне ефекте нове мере стручњаци очекују између 2.040 и 2.050. године. Претпоставља се да ће се до тада повећати број радне снаге па ће и притисак на пензионе фондове бити мањи.
Требало би да се смањи и вишак мушкараца у земљи, јер је државна политика једног детета довела до нумеричке неравноправности полова. Предузимали су се селективни абортуси женских плодова јер се традиционално верује да ће мушко дете обезбедити бољу старост својим родитељима. По последњим подацима, у Кини се на 100 девојчица рађа 117 дечака, што пак значи и да је мушкарцима теже наћи супругу, посебно ако су без новца. Увођење политике два детета требало би да смањи тај притисак.
Кинеске власти спровођење нове политике намеравају препустити покрајинским властима. Парови који желе друго дете и даље ће морати да тражи одобрење.
У уводнику у петак државни лист Глобал Тимес наводи како је укидање политике једног детета "одраз народне воље", признајући да је та мера међу пуком била мрска. Али, додаје лист, породично планирање "обуздало је неконтролисани раст броја становника и дало подстицај економском узлету". Многи сада, међутим, позивају на потпуно укидање државне интервенције у породично планирање и дозвољавање да породице саме донесу своју одлуку.
"С нашег становишта држава и даље наставља арбитрарно и непотребно интервенисати у репродуктивна права људи", рекли су у кинеском Хуман Rights Vatch.