Четврти Дунавфест од 5. до 13. септембра
У фокусу четвртог Дунавфеста је стогодишњица Првог светског рата и француско српске везе које су обележиле овај период.
Четврти фестивал Дунавфест биће одржан од 5. до 13. септембра у Београдској тврђави, а програм је посвећен обележавању стогодишњице од почетка Првог светског рата, најављено је на конференцији за новинаре у Музичком павиљону на Калемегдану.
Фестивал организују Јавно предузеће Београдска тврђава и НВО "Дунавфест" и према речима руководиоца Одељења за уметничку продукцију ЈП Београдска тврђава Оливере Вучковић, велико је задовољство што је министарство кутлуре већ четврту годину препознало овај фестивал и уз њихову помоћ успевају да га реализују и да сваке године изгледа све боље.
Програм је као и претходних година осмислио Уметнички савет у коме су троје реномираних српских уметника Катарина Јовановић, Горан Марковић и Небојша Брадић.
"Идеја Дунавфеста је да се откривају слојеви који постоје у културном наслеђу Београда и Београдске тврђаве и свега онога што овај простор има, који има идентитет, своју историју и памћење. Тако смо први Дунавфест посветили грчко српским односима, други се фокусирао на антички Београд а ове године фокус је на француско српским односима", рекао је Брадић.
Фестивал се отвара на једном од места које говори о везама Француске и Србије које су се развијале у 20. веку, код Споменика захвалности Француској, ту ће у петак, 5. септембра бити одржан концерт француске музике настале непосредно пре, за време и после Великог рата.
Концерт под називом "Молите се за мир" извешће истакнути српски музичари сопран Јовановић, пијаниста Дејан Синадиновић, клавирски ЛП дуо Лончар-Павловић и млада флаутисткиња Симонида Јовановић, а на програму су дела Сезара Франка, Клода Дебисија, Мориса Равела и Френсиса Пуленка. Према речима Јовановић, у случају лошег времена концерт посвећен француској музици уместо у Музичком павиљону на Калемегдану одржаће се у уметничком павиљону Цвијета Зузорић.
Фрајт је сакупљао и аранжирао грађанске песме из периода пре, у време и после Првог светског рата и оне су певане у кафанама са измењеним текстом. О уметничком квалитету соло песама са оригиналним текстом према речима Јовановић посведочиће млади певачи на концерту у суботу у Музичком павиљону на коме ће наступити у клавирској пратњи Зорке Миливојевић.
Сутрадан је концерт посвећен српској музици, на истом месту староградске песме из албума Јована Фрајта са оригиналним текстовима извешће студенти соло певања Факултета музичке уметности. Концерт носи наслов "Тамо далеко" по једној од песама из албума Јована Фрајта, који је недавно објавио Clio.
У Кули Небојша у уторак, 9. септембра биће представљена књига француског аутора пореклом из Босне и Хецеговине Велибора Чолића "Сарајевски омнибус" у издању Цлиа.
Фестивал се затвара у суботу, 13. септембра на платоу испред Војног музеја пројекцијом филма "Велика илузија", славног Жана Реноара из 1937.године који носи снажну антиратну поруку и говори о илузији сукоба, рата и свега онога што иде уз сам рат.
Након пројекције филма одржаће се дебата једног уметника (Горан Марковић) и политичара (Леон Коен) на тему "Песник и политичар о Великом рату".