ДА ЛИ ЈЕ ХРВАТСКА У ДОБРИМ РУКАМА? Орешковић без искуства. Не познаје језик, а ни државу
Критичари доводе у питање његову самосталност.
Мандатар Тихомир Орешковић, хемичар и менаџер из Канаде, у хрватску политику долази с функције главног финансијског директора фармацеутске компаније Тева и нема никаквог политичког искуства.
О том 49-годишњем Хрвату из Канаде веома мало се знало пре него што га је десна Хрватска демократска заједница (ХДЗ) неочекивано као нестраначку особу предложила за мандатара.
То је био резултат компромиса о формирању већине са коалицијом независних листа Мост која је била највеће изненађење новембарских парламентарних избора.
Нови пех Орешковића
Хрватски мандатар Тихомир Орешковић рекао је у Сабору приликом представљања свог програма да је Хрватска на 64. месту од 189 на лествици Доинг бушинеш листе, а да би требало да буде бар у топ 50, на шта му је заступник Горан Беус Рајхемберг реплицирао да је званични Загреб већ на лист првих 50.
Како је пренео загребачки портал Index. хр, Хрватска је у најновијем извештају Светске банке "Дуинг бизнис 2016. ", према новој методологији, по условима пословања заузела 40. место међу укупно 189 земаља света. У најновијем извештају "Дуинг бизнис 2016. "
Светска банка је изменила методологију, па је тако лани Хрватска према измењеној методологији заузела 39. место, а не 65. како је првотно било објављено. Из Светске банке напомињу да су се у изради најновијег извештаја користили дорађеном методологијом. Извештај се односи на раздобље од 1. јула 2014. до 1. јуна 2015.
Јавност је била изненађена тим потезом будући да је о њему одлучено у року од 24 сата, али још више када се у његовом првом обраћању новинарима открило да говори лошим хрватским језиком с јаким канадско-енглеским акцентом.
Поједини аналитичари су одмах упозорили да је већи проблем од његовог непознавања језика то што не познаје Хрватску и што је све око њега велика непознаница - од начина на који је изабран до услова у којима је прихватио тако одговорну политичку дужност, а да већину својих министара види први пут у животу.
Критичари доводе у питање његову самосталност, јер су владу највећим делом састављали председници ХДЗ и Моста, Томислав Карамарко и Божо Петров, док заговорници његовог избора истичу Орешковићеву неоптерећеност домаћим политичким односима, веома успешну међународну пословну каријеру и свесност да је горући проблем Хрватске јавни дуг.
- Домољуб сам и част ми је да сам добио прилику да се могу вратити и помоћи свом народу - рекао је Орешковић у једном од својих првих обраћања новинарима.
Орешковић је рођен 1966. у Загребу, а две године касније с родитељима се одселио у Канаду. Дипломирао је хемију на Универзитету Мекмасгтер у Канади, на којем је завршио и МБА студије усмерене на финансије и информационе системе.
Професионалну каријеру почео је 1992. у производњи фармацеутске фирме Ели Лили у Канади у којој је обнављао разне функције, а из ње одлази с места директора за односе с државном администрацијом и економске послове.
Каријеру наставља у Новофарму у Канади, данас чланици Тева групе, на позицији потпредседника задуженог за развој пословања и специјалне производе те главног финансијског директора.
Пливи се придружио 2009. као главни финансијски директор за Источну Европу, а годину касније је именован на позицију главног финансијског директора за регион ЕМИА (Источна Европа, Медитеран, Израел и Африка).
Од 2012. је био председник Управе и водио је пословање Пливе у региону Југоисточне Европе.
Од прошле године обавља функцију главног финансијског директора власника Пливе, компаније Тева Европа, са седиштем у Амстердаму.
О приватном животу мало се зна
Иако Орешковић има успешну међународну половну каријеру, ретко се појављивао у јавности, али су по објављивању да ће бити предложен за мандатара у медијима објављени његови критички ставови о економској клими у држави и спорој бирократији.
О његовом приватном животу мало се зна, а у службеној биографији која је на страницама Сабора Хрватске објављена уочи гласања о новој влади, под "Остало" су наведени голф, путовања, фотографија и читање.
Недавно је у интервјуу Јутарњем листу рекао да је католик и да кад год има прилику, са супругом и четворо деце иде у цркву.