ЦЕЛА СИРИЈА ЋЕ ПРОЋИ КРОЗ БЕОГРАД: Очекује се највећи талас миграната до сада, да ли је Србија спремна?
Србију почетком јесени очекује највећи талас избеглица до сада, сазнања су српских безбедносних служби. Тај талас ће бити много већи него овај у коме више од 1.000 избеглих из Сирије сваког дана уђе у нашу земљу
У овом другом таласу очекује се долазак у Србију најсиромашнијих становника азијских земаља у којима бесни рат са ИС.
Према проценама наших званичника, на граници Турске је око три милиона нових емиграната који чекају да крену у ЕУ преко Грчке, Македоније и Србије.
"Нови талас емиграната могао би да буде и најризичнији како по безбедност тако и по јавно здравље становништва Србије. Ови емигранти који треба да стигну у Србију потичу из најнижих социјалних структура земаља из којих долазе. Зато се већ сада планирају мере веће контроле њиховог кретања", наводи се у најновијој информацији српских безбедносних служби које прате кретање азиланата.
Сви морају да прођу лекарски преглед
Иван Мишковић, портпарол Комесаријата за избеглице и миграције, каже за Блиц да се тражиоцима азила који затраже смештај у Србији обавезно ради медицински преглед (преглед крви, урина, рендген...) и да ће тако бити и убудуће.
"Већина азиланата у Србији су здрави људи, а тек мали број имали њих је оболело од туберкулозе и других болести. Такви људи су одмах хоспитализовани", каже Мишковић.
У Србији је тренутно више од 70.000 азиланата који чекају да крену пут ЕУ, највише их је из средњег економског сталежа. Међу њима можете срести лекаре, наставнике, професоре и оне који се у Сирији бавили приватним бизнисом. На питање да ли планирају да остану у Србији, они одговарају:
" Видимо да у Србији нема посла ни за вас, а камоли за нас па зато и не планирамо да останемо. Морамо да изразимо поштовање према грађанима Србије који се стварно труде да нам помогну", причају азиланти окупљени у парковима око аутобуске и железничке станице у Београду.
Београд финансијски центар азиланата
Егзодус емиграната из Сирије добро је организован. Код великог броја пронађено је упутство куда треба да се крећу, који превоз треба да користе и по којим ценама.
"План емиграната је да се домогну Србије јер је за њих Београд финансијски центар. За разлику од Турске, Грчке и Македоније, у Србију добијају документ о захтеву за привремени азил, с којим у банкама могу да подигну новац који им преко “Вестер јуниона” шаљу њихови рођаци", наводи саговорник Блица из безбедносних служби.
Кроз Србију ће проћи пет милиона Сиријаца
Број миграната који свакодневно стижу у Србију неће се скоро смањивати, што потврђују и сами азиланти који верују да ће кроз нашу земљу проћи још неколико милиона људи.
То потврђују и азиланти који сматрају да ће "кроз Србију протутњати читава Сирија".
"У Сирији је много крви на улицама. Убијају жене, децу, старе... Не види се крај. Зато беже сви који могу. Траже живот без бомби и није важно да ли ће то бити у Немачкој, Белгији, Шведској или Холандији. Неће стати док се читава Сирија не исели", каже један од азиланата избеглих из те земље.
Са овим се слаже и професор математике Смаил Халил (43), који са породицом из Сирије путује ка Немачкој.
"Овуда ће проћи најмање још пет милиона људи. Сви они беже због рата и траже спас негде у Европи. Прво беже они који могу да плате пут, али ситуација у Сирији је тешка па ће побећи и они који немају новац", објашњава Халил.
Насрин Мустафа (36) је са мужем и дететом пошла из Сирије у Немачку.
"Видела сам много људи који су умирали и до последњег тренутка покушавали да побегну. Неки су успели. Међу њима је и моја породица. За овај пут треба много новца, а то нема свако. За само једну ноћ у хотелу у Београду плаћамо 136 евра. Морали смо да телефонирамо рођацима да нам пошаљу још новца", каже ова жена.