Да ли су ипак методе Цезара Милана насилне?
Данашње гостовање Цезара Милана у Загребу изазвалао је бурне полемике јавности у региону. Иако популарна ТВ емисија Шаптач псима има милионски аудиторијум, стручњаци за понашање паса, дресери и ветеринари не слажу се са његовим методама рада…
Портал Životinje.rs разговарао је са докторком ветеринарске медицине Дуњом Ковач која истиче да терапија понашања паса, баш као и код људи, захтева стручне људе који се школују за ту врсту професије - бихејвиористе.
- Цезар Милан је лаик који се бави стручним питањима и "дира" у нечије здравље без потребних квалификација и знања. Ово даље даље говори о начину његовог рада а то је - употреба силе. У терпији понашања где се ради са поремећајима у понашању не сме постојати никаква присила и употреба силе, објаснила је докторка Ковач.
Она истиче да се стручњаци који се баве бихејвиоралном модификацијом, попут Реја Копингера, Патрше Мек Конел, Иана Данбара, Џона Бредошоа не експонирају на телевизији, а да је Цезар Милан ТВ личност и звезда, а не стручњак.
Заправо, етика струке и закони о добробити животиња указују на то да да су методе Цезара Милана опасне.
- Цезар Милан својим методама директно крши закон о добробити животиња, што су и надлежне институције (ДЕФРА) у више наврата доказле. Таквим радом он не би смео да приђе више животињама. Међутим, ту постоји проблем што он није стручно лице са лиценцом, која би му већ одавно била одузета.
Докторка Ковач је у Америци сарађивала са колегама из Америчког удружења за превенцију насиља над животињама (АСПЦА), а заједно су радили са псима које је Цезар Милан лечио. Она нам је испричала да су пси често после били успавани јер би им се стање погоршало, а исто тако да су људи који су радили са њим давали отказе јер нису више могли да гледају шта се ради са жвиотињама иза камера.
Како она каже, права наука је "досадна за телевизију", јер све се ради по јасно утврђеним методама и правилима, али и да здравље животиња није за забаву!