Да ли свет остаје без шефова и менаџера?
Да ли је будућност у вођењу пословања без шефова и менаџера и традиционалне корпорацијске хијерархије?
Овом темом бавио се амерички пословни лист Форчн указујући на прве примере таквог модела пословања.
Међу неколико светских компанија које су већ увеле нове моделе пословања, са другачијим системима управљања, различитим од оних на које смо навикли Форчн наводи онлајн продавницу обуће Запос која је покренула нову праксу управљања послом, названу "холакраси". Она одбацује традиционалну корпорацијску хијерархију и успоставља самоуправу.
Онлајне продаја обуће понудила је својим радницима споразумни отказ уз отпремнину, ако не желе да раде под холакрасијем, што је прихватило 14 одсто људи.
Шта је "холакраси"?
Холакраси је нови начин управљања организацијом који укида сву моћ из управљачке хијерархије и распоређује је према јасно одређеним улогама које се могу самостално извршавати, без микроуправљачких шефова. Посао је у ствари структуриранији од оног у конвенционалним компанијама, само се другачије реализује, јер постоје тачно одређена правила и поступци како екипа распоређује свој посао, а улоге су дефинисане с јасним одговорностима и очекивањима.
Иако је извршни директор Zapposa Тони Шеј заволео нову методу рада, свесан је да она није за свакога. А она није једина неуобичајена нова идеологија управљања која се тренутно налази на дневном реду, јер постоје још три који покушавају да равномерније распореде моћ међу својим запосленима.
Једна од њих је "равна структура". Софтверска компанија из Чикага, Бејзкемп допушта својим запосленима да слободно међусобно раде без одређене структуре. За разлику од холакрасија, равна структура не долази уз одређене смернице, него постоји само слобода.
Овај стил управљања је изазвао контроверзе кад је суоснивач Џејсон Фрајд објавио есеј у којем је препричао што се догодило кад је један радник затражио вертикалну промоцију - добио је отказ.
Фрајд је објавио да они нису љубитељи особа с "вертикалним" амбицијама, тачније које воле уобичајену путању у каријери према којој се нови радници пењу на лествици од сарадника преко управника до потпредседника током година службе.
"С друге стране, поштујемо 'водоравну' амбицију, у којој су радници који воле оно што раде подстакнути да копају дубље, шире своје знање и постају бољи у свом послу".
Произвођач парадајза Морнинг Стар пронашао је још флексибилнију управљачку структуру од холакрасија - самоуправљање.
"Имали смо визију организације пуне професионалаца који сами управљају својим радом, који иницирају комуникацију и координацију својих активности с колегама, клијентима, добављачима и осталим учесницима у нашој индустрији, без да им 'диригује' неко други", наведено је на веб страни фирме.
Морнинг Стар је повезан с Институтом за самоуправљање, чија је улога да прошири овакав пословни модел на друге послове.
"За разлику од традиционалних произвођача, Морнинг Стар се ослања на самоуправљање како би извршили посао у било ком делу организације. Фирма је изграђена на индивидуалној слободи, с очекивањима да ће запослени сами преузети одговорности за понашање својих колега и да ће се директно позабавити лошим резултатима пословања", објашњено је у истраживању спроведеном на Харварду.
Према том истраживању, самоуправљање дозвољава запосленима "да пронађу уживање у коришћењу сопствених талената и да те таленте искористе обављајући послове који би се надопунили и јачали у комбинацији с радом својих колега".
W.L. Горе, амерички произвођач Gore-Tex производа, популаризивао је "решеткасту структуру" која је налик равном пословању какво користи Бејзкемп.
"Горов јединствен стил управљања, који не познаје хијерархијску структуру него се заснива на међусобном повезивању сарадника, слободнији је од традиционалног са шефовима и менаџерима. Нема прописаног ауторитета, а вође постајемо на основу наше могућности да придобијемо поштовање колега и привучемо следбенике", пише на страницама фирме.
Радник код Гора је сам одговоран за своје управљање, затим је одговоран другима у својој екипи, што се сматра основним обвезама за које се очекује да ће их запослени поштовати, пише Форчн.
Погледајте и: