ДАЧИЋЕВА ЛЕКЦИЈА АМЕРИЦИ У СБ УН: Подржавате чланство Косова, а гласате против Палестине
Шеф српске дипломатије Ивица Дачић још једном се обратио чланицама Савета безбедности УН упозоривши то тело да су се током седнице чуле поруке које показују да се у случају Србије не поштују принципи и да постоје двоструки стандарди и као пример навео случај Палестине.
Реагујући на то што је представник САД позвао њега и Хашима Тачија да прекину са националистичком реториком, као и на то што су се током излагања Тачија чуле речи фашизам, геноцид, расизам, Дачић је рекао:
"Ја сам овде поставио питање српске културне баштине и рушења споменика. Каква је то националистичка реторика? На шта ви мислите? Да ли треба да аплаудирамо на то или имамо право да кажемо нешто у своју одбрану?" Дачић је рекао да су четири српска споменика, под заштиом Унеско, у опасности:
"Од кога? Сигурно не од Србије", рекао је он и додао да се у тим условима говори о захтеву за пријем Косова у Унеско. Истичући да Србија жели добре односе са САД и да су они кључни за читав регион, Дачић је представнику те земље у УН рекао:
"Позвали сте све у СБ УН да подрже чланство Косова у Унескоу и Интерполу , у чему је ту принципијелност, када сте пре четири године позвали да се гласа против чланства Палестине."
Да ли на Дечанима стоји натпис "Исис, калифат долази"
Поводом изјаве Тачија да су слике које је Дачић показао, а реч је о мапи културног наслеђа и срушеним споменицима, за шта је Тачи рекао да је пропаганда, српски министар је упитао: "Да ли неко може да ми одговори да ли су ти споменици срушени или не, и да ли на манастиру Дечани стоји натпис "Исис, калифат долази".
"Постоје двоструки стандарди и жао ми је што их промовишете у Србији. Морамо се држати принципа, а на нашем примеру су они пали. Србија носи свој крст, али не прихватамо двоструке стандарде", рекао је он.
Дачић је рекао да признаје то што је осам од 15 чланица СБ признало Косово, али је апеловао на њих да у присуству Србије не позивају друге да то учине.
Такође, оценио је да Тачијеве изјаве да српски споменици нису били заштићени у последњих 1000 година и да су Албанци увек били већина на Косову могу да уђу у "анале светске трагикомедије".