ДАЧИЋ НАКОН САСТАНКА СА КЕРИЈЕМ: Пријатељски односи са Русијом немају везе са чланством у ЕУ
ВАШИНГТОН - Председавајући ОЕБС-у, министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас после састанка са америчким државним секретаром Џоном Керијем да САД подржавају политику Владе Србије, реформе које наша земља спроводи и желе добре односе са Србијом.
Дачић је рекао да је Кери дао подршку ономе што се у Србији дешава - политици Владе Србије, реформама које Србија спроводи и, самим тим, указао да САД желе добре односе са нашом земљом.
"Кери је поздравио напредак у Бриселском дијалогу, лидерске кораке Србије у стабилизацији прилика на Балкану и мислим да је то велико признање за Србију и велика похвала и сатисфакција за све оно што је Србија урадила у протеклим годинама", истакао је Дачић.
Дачић, који вечерас завршава вишедневну посету САД у којој је боравио у својству председавајућег ОЕБС-у, рекао је да је имао веома добар састанак са Керијем и да су разговарали о српском председавању ОЕБС-у и билатералним односима САД и Србије.
Дачић је, како је навео, изнео чврсту гаранцију да ће Србија бити објективан и поштен посредник у деескалацији разних криза које постоје на територији ОЕБС-а и изразио задовољство што САД пружају подршку српском председавању ОЕБС-у.
Српски шеф дипломатије је, како је рекао, указао да је Србија значајан фактор мира и стабилности у региону и да жели партнерске односе са САД.
"Упознао сам Керија и са политичком ситуацијом у Србији у смислу одређених предрасуда које можда постоје на Западу", навео је Дачић подсетивши да су неки протумачили из Керијевог говора у Конгресу да се Србија са неким другим државама налази на "линији ватре".
"Указао сам му на различитост позиције Србије у односу на неке друге земље и да за нас уопште није упитно да ли идемо у ЕУ или не, да наши традиционални и пријатељски односи са Русијом апсолутно немају никакве везе са опредељењем да желимо да будемо чланица ЕУ", истакао је српски шеф дипломатије.
Он је нагласио да, самим тим, то опредељење Србије ничим није доведено у питање нити, пак, постоје било какви притисци Русије у том смислу.
"Србија не припада географски том подручју које би се могло дефинисати као евроазијска зона и самим тим таква врста притисака нити постоји нити има било каквих разлога за то", рекао је Дачић.
Кери је, како је Дачић објаснио, у говору у Конгресу набројао читав низ земаља где се та питања проблематизују и око тога настаје питање за целу државу, а то је - хоће ли у ЕУ, или у специфичне односе са Русијом.
"Србија није међу тим земљама и то и сам Кери каже...То помињање је више било набрајање него што Србија може да се подведе под једну такву категорију. Код нас таква дилема не постоји", нагласио је Дачић.
Кери је, према Дачицјевим речима, рекао да му је познато да је наша ситуација другачија у односу на ситуацију неких других земаја и да ћемо ми наставити нашу сарадњу.
Дачић је изразио очекивање да ће Кери доћи у посету Србији када дође на Министарски савет ОЕБС-а у децембру, што ће, како је рекао, бити прилика за даљи развој наших билатералних односа.