Дачић: Одлука о Дражиној рехабилитацији оснажује поделе
БЕОГРАД - Потпредседник српске владе и шеф дипломатије Ивица Дачич саопштио је данас да одлука Вишег суда у Београду о рехабилитацији Драже Михајловића, која је објављена управо у данима када читав свет слави 70 година величанствене победе над фашизмом, не представља корак ка помирењу нити ка истини, већ, напротив, само продубљује поделе.
Виши суд у Београду требало би подсетити да су, пре 70 година, 14. маја 1945, на исти дан када је он донео срамну одлуку о рехабилитацији, енглески војници у Италији и Аустрији заробили готово 30.000 усташа и четника и предали их југословенским партизанима.
Само тај податак јасно говори о томе ко су били савезници, а ко непријатељи, маја 1945, истиче се у саопштењу Министарства спољних послова.
Уз оцену да се свет данас "суочава са покушајем ревизије историје и релативизације победа и пораза, злочина и казни" Дачич је у саопштењу додао да "никаква одлука било ког суда не може избрисати и поништити историју" и да "Србија, као жртва таквих покушаја на међународном плану, има обавезу да се бори и против ревизије историје и релативизације историјских чињеница и у самој Србији".
Сећање на говор краља Петра ll
Виши суд у Београду требало би подсетити и на говор краља Петра II Карађорђевића преко Радио Лондона од 12. септембра 1944. у којем је позвао "све Србе, Хрвате и Словенце да се уједине и приступите великој Народноослободилачкој војсци под маршалом Титом" истакавши да " сви они, који се ослањају на непријатеље против интереса свог властитог народа и његове будућности, и који се не би одазвали овом позиву, неће успети да се ослободе издајничког жига, ни пред народом, ни пред историјом“, додаје се у саопштењу.
Драгољуб Михајловић је рехабилитован данас у Вишем суду у Београду, уз одлуку да се у процесу није одлучивало да ли је он био ратни злочинац, већ да ли је осуђен и стрељан у фер судском поступку.
СПС о рехабилитацији
"Суд је дала историја пре 70 и више година и ниједна судска нити политичка одлука, попут оне која је донета у републичком парламенту када је реч о изједначавању права четника и партизана, не може променити тај суд који је дала историја. Ми смо тај став врло јасно саопштили и приликом изгласавања закона у Скупштини Србије о изједначавању права четника и партизана. Судске одлуке које мењају историју не могу дуго да трају", навео је Ђорђе Милићевић, члан Главног одбора Социјалистичке партије Србије.