ДАЧИЋ: У овој години ће бити постављена 34 нова амбасадора, 12 имена познато
БЕОГРАД - Потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је вечерас да је у последњих неколико година највећи помак направљен у спољној политици и најавио да ће у овој години бити постављена 34 нова амбасадора и да је већ познато 12 имена.
Дачић је, гостујући на Б92, рекао да не бежи од одговорности што Србија нема амбасадоре у неким земљама и да има разговоре са председником Томиславом Николићем и премијером Александром Вучићем о том проблему, а да ће то питање бити решено са премијером Вучићем у наредним данима.
Дачић је рекао да премијер Вучић и председник Николић имају и спољнополитичке активности и да ту не види никакве проблеме у вези са обављањем своје министарске функције.
Премијер обавештен о сваком потезу
Премијер информисан
"За сваку активност сам информисао премијера, који је мој непосредни шеф. Никад нисам урадио нешто што би било супротно ставу владе и председника владе", истакао је Дачић.
На питање о томе зашто га премијер Вучић и председник Николић не воде на састанке, Дачић каже да су се они раније договорили да свако диверзификује различите активности.
"Нема потребе да дуплирамо, ја учествујем на онима где је то неопходно, односно где је формат такав да мора да учествује министар спољних послова“, нагласио је Дачић.
Поверење је најбитније
Он је истакао да са његове стране нема проблема са поверењем, као и да мисли да поверење није проблем ни председнику Николићу.
Шеф дипломатије је, говорећи о постављању нових амбасадора, навео да председник Србије потписује указ, влада именује, а премијер даје последњу реч када је реч о предлозима Министарства спољних послова.
Дачић каже да дипломатска служба треба да се реформише и ојача одређеним личностима које могу да се тиме баве, на пример научним радницима, уметницима, новинарима...
Тражи се најбоље решење за амбасадоре
Према његовим речима, ангажовање одређених личности у пензији са великим дипломатским искуством би требало да буду појединични случајеви у наредном периоду, а не да их има око 20 одсто који су пензионери, с обзиром да у Министарству спољних послова има добрих кадрова.
Дачић је навео и да се тражи најбоље решење за амбасадора у Немачкој.
Спрема се резолуција Савета безбедности о УН
Дачић је рекао да ће евентуално учешће Србије на обележавању годишњице злочина у Сребреници бити спољнополитичка одлука и да постоје сазнања да једна од великих сила спрема резолуцију Савета безбедности УН о Сребреници.
"У четвртак сам разговарам са немачким министром, у петак са руским и украјинским министрима спољних послова", навео је он, напомињући да разговара и са представницима Стејт департмента и другима о темама које су битне за функционисање ОЕБС-а, који функционише на нивоу консензуса.
Србија озбиљан политички фактор
Он је нагласио да су при том сви поздравили позитивну улогу Србије и да Србија треба себе да покаже да је озбиљан политички фактор.
Дачић је истакао да ће на јесен бити одржан састанак ОЕБС у Београду на којем ће учествовати 57 министара спољних послова или њихових заменика.
"Једино место на којем може да се одржи (тај скуп) је Арена", рекао је Дачић.
Избор за генералног секретара Уједињених нација наредне године
Што се тиче евентуалне кандидатуре Вука Јеремића за генералног секретара Уједињених нација, Дачић је рекао да има времена за кандидовање за ту функцију и да ће избор бити у другој половини наредне године.
"Ако Србија уђе у процес кандидовања, он мора бити уз потпуно давање подршке тој кандидатури. У том смислу нико ниста није обећао, али се разговарало с Вуком Јеремићем", навео је он.
Све примедбе упутити Министарству спољних послова
Сто се тиче изјаве бившег амбасадора Србије у Британије Владете Јанковића да је дипломатска мрежа Србије дилетантска, Дачић је рекао да уколико Јанковић има примедбе требало би да дође у Министарство спољних послова и да би то било коректно с његове стране.
"Он је обављао дужност у време председника Бориса Тадића. То значи да он и себе зове дилетантом јер је био у тој служби".
Видан напредак
На замерке да не зна енглески језик, Дачић је рекао да говори руски језик и да није крив сто је рођен у крају где се од страних језика учио једино руски.
"Ја и кад одем у Русију не говорим руски већ српски, јер сам српски министар", рекао је Дачић и додао да је у међувремену сасвим солидно научио енглески.
Прочитајте и: