ЗАВРШЕН БРЕГЗИТ 2016: Прве процене - Британија остаје у ЕУ! (ФОТО)
У Великој Британији се данас одржава референдум о останку те земље у Европској унији или изласку из ње који би могао у значаној мери да одреди будућност не само Британије, већ и Европе.
01:06 - Камерон: Хвала свима који су гласали за Британију у ЕУ
Дејвид Камерон је на Твитеру захвалио свима који су гласали да Велика Британија остане у ЕУ.
Thank you то @StrongerIn теамс оут across the country енсуринг пеопле #VoteRemain. You've fought а греат цампаигн: https://t.co/Jh9k6wPSC2— Давид Цамерон (@David_Cameron) Јуне 23, 2016
Прве процене говоре да је већи проценат Британаца гласао за останак у ЕУ, при чему истраживање фирме "Ипсос МОРИ" показује да је 54 одсто гласало за ту опцију, док је 46 одсто за "Брегзит".
00:57 - Писмо подршке Камерону потписао и Борис Џонсон
Група од 84 конзервативна посланика у британском парламенту, који се залажу за излазак Велике Британије из Европске уније (ЕУ), потписала је данас писмо подршке премијеру Дејвиду Камерону да остане председник владе без обзира на резултат гласања.
Међу њима је и најгласнији заговорник напуштање ЕУ из редова Камеронове партије, дојучершњи градоначелник Лондона, Борис Џонсон.
00:45 - Фунта порасла после објаве првих резултата
Вредност фунте порасла је у четвртак увече после затварања гласачких места на референдуму о изласку Велике Британије из ЕУ, пошто су се појавиле назнаке победе присталице останка, пренела је телевизија Скај њуз.
Агенција "Yougov" пројектовала је на основу анкете урађене на дан референдума да ће табор за останак имати 52 одсто гласова, а присталице изласка из ЕУ 48 одсто.
00:26 - Ипсос МОРИ: За останак у ЕУ 54, против 46 одсто Британаца
Присталице останка Велике Британије у ЕУ имају предност од осам процената у односу на противнике Уније, показује анкета након референдума коју је објавила истраживачка фирма Ипсос МОРИ.
УК: Еуропеан Унион Мемберсхип Референдум, Ипсос он day poll:
Ремаин 54%
Леаве 46%#EURef #EuReferendum #Referendum #YouGov #Brexit— Еуропе Елецтс (@EuropeElects) Јуне 23, 2016
Наиме, за останак у ЕУ гласало је 54 одсто бирача, док је против било 46 процената, пренео је Ројтерс.
То је саопштио директор фирме Ипсос МОРИ, Бен Пејџ, у поруци на Твитеру.
23:58 - Фараж: Изгледа да ће присталице останка у ЕУ победити
Лидер британске евроскептичне странке Укип Најџел Фараж рекао је вечерас за "Скај њуз" да изгледа да ће присталице останка Велике Британије у ЕУ тесно победити на референдуму.
23:42 - Гибралтар: Излазност на референдуму 83,65 одсто
Излазност бирача на референдуму о останку Британије у ЕУ на Гибралтару износи 83,65 одсто, показују подаци о одзиву, преноси Ројтерс.
Та мала прекоморска територија је прва која је дала податке о излазности.
Тамо су биралишта затворена два сата раније, наводи Ројтерс.
23:33 - Прве процене: Британија остаје у ЕУ
#EUref poll трацкер: The латест odds анд what the exit polls show https://t.co/zAnMBrovPN pic.twitter.com/LfyY34p18T— Телеграпх Политицс (@TelePolitics) Јуне 23, 2016
Прве процене по завршетку гласања на референдуму у Великој Британији показују да је 52 одсто гласало за останак у ЕУ, док је 48 процената против.
То показује анкета "Yougova" коју је пренео "Ројтерс". Британски медији преносе да је излазност највећа у историји Велике Британије.
23:30 - Почела предвиђања
Британски "Дејли Мирор" насловном страном за сутрашње изадње новина најавио победу опције останка у ЕУ.
Tomorrow's Daily Mirror фронт паге: Пројецт Реуните. #tomorrowspaperstoday #EUref https://t.co/piJwKPg0Xg pic.twitter.com/k8Tgs1fFh7— Daily Mirror (@DailyMirror) Јуне 23, 2016
23:00 - ЗАВРШЕНО ГЛАСАЊЕ
Гласачка места широм Велике Британије затворена су у 22 сата по локалном времену.
Почиње пребројавање гласова са 382 гласачка места широм Велике Британије и њених територија. Од величине места зависиће и брзина којом ће гласови бити пребројани.
Коначни резултати референдума о будућности Велике Британије у Европској унији биће познати сутра.
#InOrOut will бе гуидинг ус through the девелопментс ат 382 вотинг ареас across the Унитед Кингдом фор the #EUref https://t.co/24kILA7477— Sky News (@SkyNews) Јуне 23, 2016
Нека биралишта на југоистоку Енглеске морала су да буду затворена раније због олујне кише и невремена, пренео је BBC..
Кингстон у југозападном делу Лондона морао је да пресели два гласачка места због поплаве, а два бирачка места у источночном Лондону такође су затворена, али су потом пресељена на оближње локације. На биралишту у Доверу нестало је струје због невремена.
Унитед Кингдом awaits Brexit ресултс афтер polls цлосе https://t.co/g34v2KzuPL— АБЦ7 Eyewitness News (@ABC7) Јуне 23, 2016
22:20 - Рекордна излазност
Рекордна излазност на референдуму упркос катастрофалном времену, пљусковима и поплавама, – 46.499.537, јавио је BBC. .
Како преноси "Гардијан", очекује се да излазност у Шкотској буде између 70 и 80 одсто.
21:33 - Пахор: ЕУ очекују неизбежне промене
Словеначки председник Борут Пахор рекао је данас у Љубљани да Европску унију, без обзира на исход британског референдума, очекују неизбежне промене.
Европска унија, без обзира на резултат референдума у Великој Британији, налази се пред "неизбежним променама" јер она каква је сада не може опстати, рекао је Пахор. Опширније на ОВОМ линку.
ШТА АКО ПОБЕДИ БРЕГЗИТ ОПЦИЈА? Развод ЕУ и Британије изгледао би овако (ФОТО)
20:24 - Резултати референдума
Коначни резултати референдума о будућности Велике Британије у Европској унији биће познати сутра, "отприлике у време доручка", процењује британска изборна комисија.
Зависно од тога колико ће гласови за излазак и за останак Британије у ЕУ бити изједначени, исход референдума може бити познат и пре него што коначни резултати на националном нивоу буду званично објављени, наводи Би-Би-Си. Целу вест прочитајте на ОВОМ линку.
20:05 - Ирци оклевају, излазност у Шкотској висока
Излазност у Северној Ирској прилично се разликује гледано по републиканским и регионима наклоњеним круни, примећују аналитичари. Примера ради, у Западном Белфасту, "републиканском срцу", до подне је на гласање изашло седам одсто грађана, а регионима где живе унионисти, потпут Нортдауна, где је излазност иначе слаба, данас је пре ручка на референдум изашло 22 одсто становника с правом гласа.
2/ Фирст, Google поинтс то high турноут. 80% турноут today вс. 64% ин 2015 ГЕ. Here's Google он Сцотланд, ГЕ, Brexit pic.twitter.com/IBkrrKX8HV— (((PatrickRuffini))) (@PatrickRuffini) Јуне 23, 2016
У Шкотској, где бирачи већ имају искуство са референдумом о независности из 2015. године, очекује се да излазност достигне 70 до 80 одсто. Подсећања ради, на референдуму о независности Шкотске гласало је 85 одсто Шкота.
19:25 - Прљави трикови на друштвеним мрежама
Активисти Брегзит кампање упозорили су на "превару" да ће гласачка места бити отворена и сутра. Упозорење је уследило након што се друштвеним мрежама проширила лажна слика "најновијих вести BBC-ja" са наводима да ће гласачка места бити отворена 48 сати. "С обзиром на необично велики број гласача који се очекују на референдуму, гласање ће бити продужено на два дана", наводи се у лажној поруци.
ATTN: This image ис а СЦАМ that хас беен сет уп by the 'ИН' цампаигн. You неед то #Voteleave today pic.twitter.com/Kq14R1rT2D— Воте Леаве (@vote_leave) Јуне 23, 2016
18:34 - Оланд: Потебно је оживљавање Европе без обзира на исход референдума
Француски председник Франсоа Оланд оценио је данас да ће бити потребно "оживљавање изградње Европе", без обзира на исход референдума о останку Велике Британије у ЕУ. Опширније можете прочитати ОВДЕ.
18:11 - Аврамопулос: Британци су део европске породице
Комесар ЕУ за миграције Димитрис Аврамопулос изјавио је данас са финансијске конференције у близини Атине да је британски народ "саставни део наше европске породице" и оценио да је одржавање референдума о изласку или останку Велике Британије у ЕУ "један од најважнијих тренутака у модерној европској историји".
18:00 - Воде и мајке на гласање
Процењује се да су старији Британци приљежнији гласачи али и да су генерално наклоњенији опцији изласка из ЕУ. Међутим, убрзо се друштвеним мрежама проширила и порука "извео сам своју 93-огодишњу мајку на гласање” коју је поставио Кит Адамс.
Тоок 93yr олд мум анд хер фриенд то воте. #EUref pic.twitter.com/p0R1Ku2Y6P— Баз (@bazlyons) Јуне 23, 2016
А на једном од твитова, који је поставио Баз Лајон, "мајка" је нико други до познати певач Пол Велер.
17:29 - Скок фунте, рачуна се на останак Британије у ЕУ
Светски берзански индекси су данас порасли, а фунта је скочила на највиши ниво у 2016. години, пошто тржишта рачунају на победу опције за останак Велике Британије у ЕУ на данашњем референдуму. Иако анкете указују на неизвестан исход референдума, трговци су и даље уверени да ће Британци изабрати останак у Унији, преноси Франс прес.
16:24 - Камерону пада популарност?
Занимљивост стиже директно из кладионице "Вилијам Хил". Наиме, очигледно је да је референдум о Брегзиту поприлично нарушио ионако пољуљану популарност премијера Дејвида Камерона, те је "Хил" преполовио квоту за место новог шефа Конзервативне партије. Највећи фаворит да замени Камерона је, по мишљењу кладионице, министарка унутрашњих послова Тереза Меј.
15:44 - Асанж води уживо емисију о референдуму
Оснивач сајта Викиликс Џулијан Асанж, који се налази у затворен амбасади Еквадора у Лондону од 2012. године, планира да вечерас на интернету буде домаћин емисије о референдуму на којем се Британци изјашњавају о останку у Европској унији. Емисија ће ићи уживо преко интернета и биће емитована вечерас од 20 сати до сутра ујутро, кад се очекују резултати британског референдума. Према најавама, гости у Асанжовој емисији биће бивши грчки министар финансија Јанис Варуфакис, музичар Брајан Ино и "бивши припадници ЦИА".
15:02 - Само су још њега чекали: Доналд Трамп стиже у Британију
Потенцијални нови председник САД Доналд Трамп допутоваће данас у Велику Британију, и то како би отворио терене за голф и луксузни хотел, и касније присуствовао журки поводом свог новог пословног подухвата. Он ће допутовати у Шкотску вечерас, отприлике у време када се увелико буду пребројавали гласови са референдума. Пре поласка за Британију, Трамп је обећао да ће дати свој коментар о резултату гласања. Контроверзни милијардер још раније је истицао своју пуну подршку Брегзиту.
14.54 - Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је данас да се нада да ће Британци гласати за останак у Европској унији, на референдуму који нервозно прате економисти и политичари широм света.
Меркелова је рекла да би волела да, после Брегзита, сви поразговарају о будућности блока - не само шест држава оснивача или само чланови еврозоне, преноси Ројтерс.
Меркелова је додала да већ следећег уторка, на самиту лидера ЕУ, може да се одржи "миран састанак".
13.30 - Тони Блер се похвалио гласом
Бивши британски премијер Тони Блер је такође изашао на референдум да да свој глас останку међу 28 чланица Европске уније. Он је на свом Твитер профилу очакио и фотографију на којој ентузајастично показује коју је опцију заокружио.
- Сигуран сам да ће глас за останак у ЕУ Биртанији осигурати место поносне, утицајне земље са снажном економијом - написао је Блер испод фотографије.
И белиеве вотинг то Ремаин will сецуре Бритаин’с плаце ас а проуд, инфлуентиал country with а стронг economy. ТБ pic.twitter.com/q6rIJI8JIx— Tony Блаир Office (@tonyblairoffice) Јуне 23, 2016
13.15 - Акција "Пољупцем за Британију у ЕУ"
Акција "Пољупцем за Британију у ЕУ" проширила се читавим европским континентом. Од Лондона, преко Париза, Берлина, Рима, људи се љубе и кроз ту акцију шаљу поруку која гласи: "Љубав за Британију у ЕУ".
- Ово је наш начин да се боримо против говора мржње, и уједно покажемо да Европа воли Британију - поручио је један од учесника скупа.
Smooch ин solidarity: kissing chain фор Ремаин цампаигн https://t.co/FeuZQEzZG8 pic.twitter.com/rq1x5pVXiy— The Италиан Инсидер (@ItalianInsider1) Јуне 21, 2016
12.50 - "Завера с оловкама"
"Гардијан" пише, позивајући се на добро проверене изворе, како велики број гласача носи своје оловке на гласање, те не користи оне које стоје поред гласачког листића.
Friendly реминдер он #RubberEraserDay - леаве the пенцил бехинд, усе а блацк ballpoint пен when маркинг your ballot! pic.twitter.com/SBNwjM8jmd— Деборах Цларк (@VotePinellas) Април 15, 2016
12.40 - Последња анкета: Брегзит заостаје четири процента
У последњој званичној анкети пред гласање, опција останка у ЕУ имала је 52 посто подршке, док је Брегзит добио 48 процената. Занимљиво је да су све анкете рађене путем телефона (укључујући и ову), резултирале предношћу опције "Ремаин", док већина онлајн анкета предност даје Брегзиту.
ЕУ референдум poll:
Ремаин: 52% ( 5)
Леаве: 48% (-5)
(виа Ипсос Мори, пхоне)
Excl. ДКс.— Бритаин Елецтс (@britainelects) Јуне 23, 2016
12.25 - Фараж се шали: "Двоумим се, не знам шта да заокружим"
Најџел Фараж, лидер евроскептичне партије УКИП и један од највећих заговаралаца Брегзита, био је веома расположен по доласку на гласање, те је стигао и да се нашали са новинарима.
- Двоумим се, још не знам шта да заокружим - нашалио се Фараж.
12.20 - Генерални секретар Савета Европе: Преживећемо!
- Председавао сам комитетом која је доделила Нобелову награду Европској унији, тако да је одговор очигледан - заиста се надам да ће Уједињено Краљевство да остане. Верујем да ће, у случају другачијег исхода, Европа морати са тим да се позабави на рационалан начин, тако да ће преживети - поручио је Тобјорн Јагланд у изјави за "Гардијан".
12.05 - Часопис "Економист": Богати и млади желе останак, сиромашни и стари не
Имућни и млади Енглези гласаће данас за останак у Европској унији, а већина старијих и сиромашних ће рећи да Британија треба да изађе из Уније, док је међу женама највећи број оних неопредељених - 18 одсто.
ПРЕМИЈЕР БРИТАНИЈЕ УПОЗОРАВА: Последице Брегзита осетили бисмо већ за 48 сати!
То је показао графиком објављен у британском магазину Економист, према коме 48 посто сиромашних Британаца жели излазак из уније, а 30 одсто њих жели да Британија остане у ЕУ, док 16 одсто те поопулације нема став о овом питању.
11.30 - Брегзит лош и по Србију
Председник Европског покрета у Србији Михаило Црнобрња сматра да ће се Британци на референдуму ипак изјаснити за опстанак у ЕУ и процењује да ће то бити 52 према 48 одсто у корист опстанка.
- Излазак Велике Британије из ЕУ би двоструко погодио и Србију, јер би дошло до пада привреде ЕУ која је Србији највећи спољнотрговински партнер, а продужило би се време чекања у чекаоници за приступање ЕУ - рекао је Црнобрња. Више о томе прочитајте КЛИКОМ ОВДЕ.
11.15 - Порука из Пекинга: Ако остану у Унији, Британци су прошли кроз један циркус
Уколико Британци изгласају излазак из ЕУ, Велика Британија ће изгубити утицај на глобалном нивоу, пишу кинески медији.
- Ако у Британци изгласају останак у Унији, онда је та земља само прошла кроз политички циркус. Ако изгласају излазак, онда се ова држава понаша као ходач по жици без сигурносног појаса - пише кинески "Глобал тајмс".
10.20 - Гласао Дејвид Камерон
Британски премијер Дејвид Камерон гласао је данас у Лондону са супругом Самантом на референдуму о останку или изласку земље из Европске уније. Он је један од главних заговарача останка у ЕУ.
Давид Цамерон хас вотед ин the ЕУ референдум https://t.co/ygRdXrcx66 pic.twitter.com/3kET0QVzQG— The Индепендент (@Independent) Јуне 23, 2016
10.15 - Дејвид Бекам за ЕУ, краљица за Брегзит?
Медији и политичари нису једини који су јавно оделоданили своје ставове. То су урадиле и познате личности из јавног живота Велике Британије, али и света.
Тако су подршку останку у ЕУ пружили бивши фудбалски суперстар Дејвид Бекам, чувени научник Стивен Хокинг, холивудска звезда Бенедикт Камбербач, и некадашње заштитно лице "Топ Гира" Џереми Кларксон.
Најважнија подршка Брегзиту, ако је веровати писању појединих медија, стиже директно из Бакингемске палате, и то од краљице Елизабете II лично, која наводно није нарочити фан Европске уније.
Wednesday's Сун фронт паге:
Гиве ме 3 good реасонс то stay ин Еуропе#Tomorrowspaperstoday #bbcpapers #euref pic.twitter.com/1BBqHHl0X7— Ницк Sutton (@suttonnick) Јуне 21, 2016
Наводно је Елизабета II током недавне вечере упитала своје истакнуте госте да јој "дају три добра разлога зашто би Британија морала да остане у ЕУ".
09.46 - Председник Европског покрета у Србији Михаило Црнобрња каже да би излазак Велике Британије из ЕУ двоструко погодио и Србију. Више о томе читајте КЛИКОМ ОВДЕ!
09.06 - Рекордан број гласача
На референдуму у Британији о останку или изласку те земље из ЕУ регистрован је рекордан број људи - 46.499.537, јавио је данас BBC.
BBC наводи да је ово трећи референдум у историји земље. Више о томе читајте КЛИКОМ ОВДЕ!
08.40 - Јункер: Одлазак је одлазак, повратка нема назад
Што се евроспких званичника тиче, скоро сви су једногласно изразили наду да ће Велика Британија остати део Европске уније. Ипак, председник Европске комисије Жан-Клод Јункер истакао је у случају Брегзита, повратка назад нема.
- Британски политичари и британски народ морају да знају да неће имати другу шансу или неку врсту поновних преговора - истакао је председник ЕК.
НЕ УГЛЕДАЈУ СЕ НА БРИТАНЦЕ: Аустријанци против референдума о ЕУ
08.35 - Невреме би могло негативно да утиче на излазност
Јака киша погодила је Лондон и југоисток Енглеске, а британски "Гардијан" наводи да би невреме могло негативно да утиче на излазност гласача на биралишта.
300 '999' calls ас we attend флоодс & lightning стрикес ин #londonstorm https://t.co/wtHRVVOOhG пиц @globalsnewsroom pic.twitter.com/aYjMhhqf6H— Лондон Фире Бригаде (@LondonFire) Јуне 23, 2016
08.25 - Камерон послао последњу поруку пред гласање
Премијер Велике Британије Дејвид Камерон синоћ је одржао послендњи говор пред гласање на референдуму. Уз подршку бившег премијера Гордона Брауна, као и Џона Мејџора, лидера либералних демократа, Камерон је позвао бираче да "одбаце неистине које им сервирају из кухиње Брегзит".
Давид Цамерон анд Гордон Brown маке а финал appeal то вотерс то рејецт #Brexit https://t.co/qW2XoCYlSt pic.twitter.com/JRqKXvsHZW— Блоомберг (@business) Јуне 22, 2016
- Ставите ваше послове на прво место. Ставите економију наше земље испред њихове приче. Размислите још једном - поручио је Камерон.
08.05 - Отворена биралишта
Биралишта су отворена у осам сати по средњеевропском времену, а биће затворена у 23 сата.
08.00 - Најновија анкета: За останак 51, за одлазак 49 одсто
Најновије истраживање британског јавног мњења пред референдум о изласку или останку у ЕУ, које је спроведено за дневни лист "Тајмс", показало је да су заговорници останка у Унији опет у вођству.
У тој анкети, рађеној јуче, 51 одсто испитаника изјаснило се за Велику Британију у ЕУ, а 49 одсто за излазак из европског блока. Више о томе прочитајте ОВДЕ.
07.55 - Фараж одустао од ТВ дебате
Лидер Партије за независност Велике Британије Најџел Фараж је одлучио да се повуче из последње ТВ дебате пред референдум о останку или изласку државе из ЕУ.
АП преноси да је из кабинета истакнутог заговорника кампање за излазак из Уније синоћ наведено да је Фараж ову одлуку донео из "породичних разлога".
07.50 - "Гардијан" хоће ЕУ, "Телеграф" прижељкује Брегзит
Претходних дана су и најутицајнији британски и светски медији одабрали страну. Останак у ЕУ заговарају "Гардијан", "Обзервер", "Економист", "Фајненшел тајмс", "Мирор"...док су са друге стране "Телеграф", "Дејли мејл", "Спектејтор", "Сан"...
Tuesday's Телеграпх supports а воте то Леаве ин фронт паге едиториал#tomorrowspaperstoday #bbcpapers #euref pic.twitter.com/Uq41W9FZoj— Ницк Sutton (@suttonnick) Јуне 20, 2016
Посебно упечатљиве биле су насловнице магазина "Економист" и "Спектејтор", које су послале подједнако снажне, али суштински супротне поруке:
А воте то леаве the Еуропеан Унион would диминисх both Бритаин анд Еуропеhttps://t.co/SOPqDOTA5x pic.twitter.com/YmiWKHT01w— The Ецономист (@TheEconomist) Јуне 19, 2016
Оут, анд инто the world — The Спецтатор бацкс Brexit https://t.co/Xs0c1PVf93 pic.twitter.com/PITddYW0X5— The Спецтатор (@spectator) Јуне 15, 2016
07.40 - Све неизвесно
На дан гласања, постоји неколико анкета, чији резултати варирају до два процента. Угледни "Фајненеш тајмс" спровео је своје испитивање по којем је 45 посто за Брегзит, док је 44 процената испитаника за останак у ЕУ. "Блумберг" такође предност даје опцији изласка из ЕУ, са 44.8 % у односу на 43.4 посто за останак у ЕУ. Кључан тас на ваги биће гласови 11.8 посто неодлучних Британаца, који се и даље двоуме.
07.25 - Анкете о могућим резултатима
Анкете у Великој Британији често се покажу као апсолутно погрешне, попут оних на прошлим изборима, али ретко греше по питању победника. Ипак, ово је једна од ретких прилика у којима је епилог до те мере неизвестан и тесан, да се резултат анкете из дана у дан мења.
07.00 - На клађење за и против Брегзита уплаћено невероватних 86 милиона евра
Пред данашњи референдум на којем Велика Британија одлучује да ли ће остати у ЕУ или ће је напустити, две кладиниочарске фирме примиле су уплате укупно вредне 86 милиона евра. Више о томе ПРОЧИТАЈТЕ ОВДЕ.
Исход референдума на којем право гласа има више од 46 милиона бирача, засад је потпуно неизвестан, а референдумско питање гласи "Да ли Уједињено Краљевство треба да остане чланица ЕУ или да напусти ЕУ?".
Поборници обе опције ушли су у завршницу кампање и данас ће у последњем покушају да привуку неопредељене гласаче.
У СЕНЦИ БРИТАНСКОГ РЕФЕРЕНДУМА: Тајни рат који ће одлучити новог "владара" Европе
Према последњем средњем резултату анкета јавног мњења на сајту "Шта Уједињено краљевство мисли", кампања за останак има малу предност од 51 одсто у односу на 49 одсто подршке за излазак из ЕУ.
Кључна питања у кампањи била су економија и имиграција при чему је свака од страна оптуживала ону другу за распиривање страха, а на јавно мњење утицалао је и трагичан догађај у завршници кампање када је Џо Кокс, проевропска посланица опозиционих лабуриста, убијена док се прирпемала да одржи састанак са бирачима у Бирстолу.
Премијер Дејвид Камерон, који се залаже за останак у ЕУ, дао је серију интервјуа како би још једном послао поруку пре отварања гласачких места.
- Нико не зна шта ће се догодити - рекао је Камерон Фајненшел тајмсу.
- Верујем да ће то у сваком случају бити коначна одлука, Британија неће хтети да још једном пролази кроз ово - додао је премијер.
Шеф Форин офиса Филип Хамонд поручио је да би излазак Велике Британије из ЕУ био неповратан и да би земља могла поново да се придружи блоку само под условима који би за њу били неприхватљиви.
Поборник останка у ЕУ актуелни градоначелник Лондона Садик Кан суочио је ставове са својим претходником Борисом Џонсоном, једним од лидера кампање за излазак из Уније.
- Ви говорите лажи и плашите људе - рекао је Кан машући летком кампање за излазак који упозорава да би муслиманска Турска могла ући у ЕУ.
- То је застрашивање Борисе, треба да вас је срамота... користите превару са Турском да уплашите људе и наведете их да гласају за излазак - рекао је Кан.