Десет најбогатијих земаља света
Ово је десет најбоље стојећих земаља према критеријуму БДП по становнику које је за 2013. годину објавила Светска банка:
1. Луксембург - 111.162 долара по становнику
Иако је површином и са нешто више од пола милиона становника Луксембург тек мала европска држава, према развијености и снази економије је прави див.
Иако су у земљи развијене све привредне гране, укључујући и индустрију тешких метала, свој економски узлет Луксембург првенствено захваљује изражено развијеном финансијском и банкарском сектору.
2. Норвешка - 100.819 долара по становнику
Привредна империја Скандинавије, Норвешка, пример је мешане економије, а моћна економија саграђена је на експлоатацији и извозу нафте и гаса. Друге важне гране индустрије укључују рибарство, превоз, прераду хране, бродоградњу, металургију, хемијску индустрију, рударство и дрвну и папирну индустрију, преноси Index.hr.
3. Катар - 93.352 долара по становнику
Темељ катарског богатства лежи у големим залихама нафте и земног гаса. Како би и у будућности остали једна од сила, ова арапска земља покушава да смањи своју зависност о залихама нафте и усмерила се и на развој високе технологије. Последњих година се улаже и у развој туризма.
4. Макао - 91.376 долара по становнику
Засебна управна регија Макао је кинески коцкарски рај. Макао, који броји тек нешто више од пола милиона становника, једино је место у Кини где је коцкање легално, а приходи му надмашују светски познату коцкарску меку Лас Вегас, и то за чак седам пута.
Осим коцкарског туризма, Макао има и развијену текстилну и електронску индустрију, као и банкарство. Наиме, Макао је један од светски познатих прекоморских (offshore) финансијских центара и порески рај.
5. Швајцарска - 80.528 долара по становнику
Швајцарска је у свиту позната као оаза слободног банкарства, мека елитног зимског туризма и краљевство чоколаде. Земља има и изузетно развијену металну, електронску и фармацеутску индустрију.
6. Аустралија - 67.468 долара по становнику
"Рај на другој страни света", Аустралија, свој економски успон заснива на рудним богатствима и развоју пољопривреде и сточарства, који су темељ извоза. Њену привреду одликују висок раст, низак ниво инфлације и економија заснована на ниским каматним стопама.
7. Данска - 58.930 долара по становнику
Модерна тржишна економија Данске увелико зависи о спољној трговини и извозу. Најмања нордијска земља позната је по високом животном стандарду. Има снажно рибарство и трговачку флоту.
Главна подручја делатности производног сектора су прехрамбени производи, хемикалије, машине, метални производи, електронска опрема, транспортна средства и пиво, као и папир и производи од дрвета. Туризам је такође важна делатност.
8. Шведска - 58.164 долара по становнику
Шведска привреда се базира на спољној трговини, а главне гране извоза су аутомобилска индустрија, индустрија електронске и комуникацијска опрема, дрвна и металуршка индустрија. Економска база су приватне фирме и компаније, док је удео фирми у јавном, односно државном власништву занемарљив.
9. Сингапур - 55.182 долара по становнику
Мултикултурална метропола Азије, Сингапур, једна је од најмањих, али и најразвијенијих држава света. Богатство овог "Азијског тигра" заснива се на трговини, индустрији електронике и финансијском сектору, а значајан извор прихода је и туризам.
10. САД - 53.143 долара по становнику
Једна од најутицајнијих и најмоћнијих земаља света захваљујући својој великој површини, бројности становништва и огромним природним ресурсима успева да буде у самом светском врху у готово свим индустријским гранама.
САД је водећа земља света кад је реч о научним истраживањима (свемир, војна технологија, информатика, телекомуникације, роботика, авијација, биотехника, медицина...).
Силиконска долина је подручје с највећом концентрацијом високотехнолошких фирми у свету. Важна грана америчке привреде је и финансијски сектор.