Дијабетес - болест која не боли
Како се храните, шта једете, да ли сте гојазни или прекомерно ухрањени? Колико сте физички активни? Заиста је мало оних који размишљају о овим стварима јер нису ни свесни колико су оне битне и шта све могу да проузрокују. Оно што је такође веома важно је често проверавање нивоа шећера, холестерола и триглицерида у крви.
Одговором на ова питања процењује се ризик од оболевања од шећерне болести јер смањењем прекомерне телесне тежине за само 10 одсто, смањујете ризик за дијабетес за 50 одсто! Тридесет минута вежбања дневно умањује ризик од настанка дијабетеса за чак 80 одсто!
ШТА ЈЕ ДИЈАБЕТЕС?
Сваки дијабетичар представља индивидуу за себе. Шећерна болест или диабетес mellitus је хронични, неизлечиви поремећај метаболизма, који се карактерише трајно повишеним нивоом глукозе (шећера) у крви. Постоје два типа дијабетеса: дијабетес “тип 1” (инсулински зависан) и дијабетес “тип 2” (инсулински независан).
Тачан узрок дијабетиса “типа 1” није познат и поред многих истраживања. Поуздано се зна да је у питању имунолошки механизам и овај проблем не може да се препише само променама генетских чинилаца, јер је за то потребно стотине хиљада година. За разлику од дијабетеса "типа 2" код кога постоји јасна породична појава. Ако мајка има дијабетес, њено дете има свега 2 одсто шансе да га добије, док од оца који има ову болест, има 6 одсто шансе да је наследи.
То је болест савременог начина живота и једно од најчешћих хроничних незаразних обољења које је, нажалост, у сталном порасту.
Данас у свету преко 280 милиона људи болује од шећерне болести, а у Србији око 630.000 грађана. Активно тражење неоткривених случајева кључно је за добру превенцију и лечење јер се показало да на једног пацијента који зна да има дијабетес и лечи се - долази један, а да и не зна да је болестан.
ПОЗНАТИ СА ДИЈАБЕТЕСОМ
Од познатих личности борбу са дијабетесом имају певачица Романа Панић, певачица Гоца Тржан, певач Мики Јевремовић, продуцент и певач Марко Кон, а такође су је имали и Јосип Броз Тито и Патријарх Павле. Од страних познатих личности, дијабетес имају глумица Хали Бери, глумац Том Хенкс као и покојни певач Елвис Присли.
ДИЈАБЕТЕС КОД ДЕЦЕ
Симптоми дијабетеса код деце су увек типични: често пијење воде и мокрење, бледа мокраћа. Деца се буде ноћу да би пила воду и мокрила. Имају појачан апетит, добро једу, а губе на тежини. Како болест напредује, деца се брзо замарају, безвољна су, осећају болове у стомаку, повраћају, дехидрирају.
Нормална вредност шећера у крви код здраве деце је од 3,9 до 6,1.
Главни лек за дијабетес "тип 1" је инсулин и то је основна терапија до краја живота. Осим инсулина главни лек за дијабетес код деце је исхрана која треба да буде уравнотежена, садржи све хранљиве састојке, угљене хидрате, беланчевине, масти и она се по саставу и енергетском уносу не разликује од исхране здраве деце. Једино ограничење је узимање шећера. Дозвољена је употреба свих намерница (поврће, воће, млечни производи, јаја, месо) само је количина ограничена.
"НАУЧИЛА САМ ДА ЖИВИМ СА ДИЈАБЕТЕСОМ"
Б. М. која болује од ове болести још од детињства каже да је годинама навикла да живи са тим и да је задовољна свим условима које држава нуди оболелима. Рекла је да дијабетичари на рецепт добијају инсулин, апарат за мерење шећера у крви, као и трачице које очитавају ниво шећера.
Она истиче да је едукација о овој болести веома битна и да држава стално организује разне сајмове на којима се промовишу разна достигнућа у лечењу дијабетеса. Физичку активност такође је навела као обавезну и додала да дијабетичари могу да се баве свим спортовима осим бокса, због великог броја повреда.
"Пенови којим дајем себи инсулин су до сада најбоља варијанта, јер су лаки за употребу, а јединице инсулина могу да наместе и слепи окретањем дугмета и бројањем. Иглице се мењају сваки дан и много су танке тако да се не осећа бол приликом убода", говори Б.М.
Недавно је због неких других здравствених проблема била у болници и каже да је и тамо као дијабетичар била потпуно испоштована. “У болници "Гак" за доручак је био качамак, парче младог сира и кисело млеко, за ручак, кувани купус са јунетином и парче црнг хлеба, а кувана блитва и риба за вечеру. Ужина (јабука) била је између сва три оброка”, објаснила је Б.М и додала да се у свакој болници добија исхрана која је неопходна оваквим болесницима коју углавном не соле због дијабетичара са компликацијама.
Оно што је истакла као проблем у држави је што многи људи крију своју болест због дискриминације, нарочито млади, перспективни људи. "Људи пуни знања када дођу на разговор код послодавца и кажу им да су дијабетичари, обично знају да неће бити примљени на посао за који су конкурисали, а сасвим је могуће да ће он својим умом и знањем много више урадити него неки здрав човек", истиче она.
ПРИМЕР ОБРОКА ДИЈАБЕТИЧАРА
Доручак - кувано јаје, парче младог сира, 3 - 4 парче шунке, парче ражаног хлеба
Ручак - кувано поврће и јунећа шницла (купус, боранија, карфиол, броколи, блитва...), мешана салата, парче ражаног хлеба
Вечера - риба, салата, парче интегралног хлеба
Између сваког оброка ужина (јабука), а после вечере, у 22х ужина јогурт и парче интегралног хлеба
Дијабетичар сте, а желите на пут авионом?
Авиокомпаније са летовима из Београда, имају специјалне оброке за дијабетичаре, али их служе само на интерконтиненталним летовима. Летови у Европи, који трају 2-3 сата, не обухватају ове оброке, а служе се само стандардне грицкалице. Изузетак је једино Аир Сербиа.
У „low-cost“ компанијама сви оброци се плаћају, и то 3-5 евра за храну, и 2-4 евра за пиће, док је ова услуга у стандардним авиокомпанијама бесплатна. Ипак, специјални оброци се морају наручити 24 часа унапред.
Ер Србија у понуди има специјалне оброке за дијабетичаре, а путници при резервацији карата могу да одаберу неки од посебних менија према међународним ИТА стандардима. Дијеталан оброк без шећера и угљених хидрата, са нутритивним вредностима и информацијама јасно наведеним. Такође, Ер Србија је једини авиопревозник чији летови полазе из Београда, а да нуди храну за дијабетичаре и на европским летовима.
"Уколико дијабетичари не наруче свој оброк у предвиђено време, чека их регуларна храна коју они обично не могу да једу, тако да ми тада морамо да им направимо оброк од онога што тада имамо у авиону, а коју они могу да једу", рекао је стјуарт Ер Србије Милан Радуловић.
У Lufthazi и Свис Ер-у су нам љубазно објаснили да не предвиђају дијеталне оброке на летовима који трају 2-3 сата, и да су ти специјални ланч пакети могући само на дужим летовима и такође се наручују унапред.
КОМПЛИКАЦИЈЕ ШЕЋЕРНЕ БОЛЕСТИ
Уколико се оболели не придржавају савета лекара може доћи до дијабетичне неуропатије услед које страдају ситни нерви у ногама, при чему ноге трну, добијају се јаки болови и грчеви. Такође може доћи и до дијабетичне ангиопатије у којој страдају и ситни и крупни нервни судови у ногама па су могуће гангрене ноге и ампутације. Дијабетична ретинопатија утиче на капиларе у оку, а нефропатија уништава капиларе у бубрезима и уколико се не лечи следи дијализа.
Стога особе оболеле од шећерне болести морају редовно контролисати крвни притисак, узимати предвиђене лекове за снижавање притиска као и редовно контролисати вредности масноћа у крви, односно узимати терапију за снижавање холестерола или триглицерида. Оно што је најбитније је да прихвате своју болест као саставни део живота, да имају правилну исхрану и баве се физичким активностима у нормалним границама.
Погледајте и:
УСКОРО: Дијабетичари ће моћи да нађу спас у домовима здравља
Болести којих треба да се плашите више од еболе
Депресија је све учесталија код оболелих од Паркинсонове болести