ЂИНПИНГ ОТВОРЕНО: Сукоб Кине и САД-а био би катастрофалан за читав свет
Кинески председник Си Ђинпинг изјавио је данас да уколико Кина и САД добро сарађују могу постати темељ глобалне стабилности и да би конфронтација могла довести до катастрофе за обе земље и свет у целини.
"Ако Кина и САД сарађују добро, они могу постати темељ глобалне стабилности, а ако улазе у конфликт или конфронтације, то би могло довести до катастрофе за обе земље и света у целини", рекао је Си првог дана вишедневне посете САД, пренела је агенција Ројтерс.
У уводном излагању пред око 650 пословних људи и других гостију у Сијетлу, Си се дотакао спорних питања две земље - од економских реформи до сајбер криминала, људских права и индустријске шпијунаже.
Кина неће манипулисати својом валутом да би повећала извоз и никада се неће упуштати у индустријску шпијунажу, потврдио је Си и додао да страна предузећа неће бити дискриминисана и да ће Кина убрзати отварање свог тржишта и настојати да унапреди људска права.
Странци да поштују кинеске законе!
Кинески председник је био јасан да стране организације у његовој земљи морају да "поштују кинеске законе", пошто је предлог кинеског закона изазвао страх од даље могућности деловања америчких организиција.
"Докле год су њихове активности корисне за кинески народ, нећемо ограничити или забранити њихово деловање. Невладине организације у Кини имају одговорност да поштују кинеске законе и спроводе активности у складу са (тим) законом", рекао је Сји америчким пословним људима.
НВО подстиче револуцију
АФП подсећа да су кинески државни медији, у последњих неколико месеци, оптуживали стране невладине организације (НВО) за подривање националне безбедности и покушавају да подстакну "обојену револуцију" против Комунистичке партије.
"Пекинг изгледа да дели руски став да је САД организовала устанак у Украјини", наводе амерички медији објашњавајући појам "обојена револуције" против кинеске владајуће партије.
Према предлогу закона који разматра владајућа партија под чијим је утицајем кинеска законодавна власт, стране НВО ће, између осатлог, "морати да буду партнери са најмање једном кинеском државном службом" и мораће да "поднесу планове рада са детаљима својих активности кинеској полицији на прихватање".
У Кини би споран закон требао да буде усвојен ове године и односи се на стране хуманитарне организације, пословна удружења и академске образовне институције које раде у тој земљи.