Дивљи лабудови атракција у Врњачкој Бањи
Јато дивљих лабудова који живе на Подуновачким барама код Врњачке Бање, представљају праву атракцију за овај део Србије.
У почетку су били само мужјак Лаза и женка Биса, па онда три њихова младунца који су данас вец оформљени млади лабудови, а ове године им се придружио још један млади лабуд који је слетео на овим барама и остао да живи у њиховој заједници.
С обзиром да се број лабудова повећава, све су веће шансе овог јата да у будућности постане још бројније. Велику заслугу за опстанак јата има Голуб Цветковић, земљорадник из села Подунавци, који годинама брине о лабудовима на овим барама, недалеко од обале Западне Мораве.
Нажалост ове године нису успели да излегу још младунаца, због више фактора, прича Голуб за Танјуг. "Када је Биса први пут снела три јајета, гнездо је било покрадено, и јаја су нестала. Да ли од дивљих животиња или људи, не могу са сигурношћу да утврдим. Други пут је поплава, односно изливање Западне Мораве било фатално, јер је вода однела и гнездо у којем су била четири јајета", прича Голуб.
Од како су ове птице изабрале баш овај крај за своје станиште, Голуб их сваког дана храни кукурузом, причајући да и када одлете, један његов звиждук је довољан да се појаве. Он каже да месечно потроши око 15 килограма кукуруза на храњење лабудова, и да има добрих људи који му поклоне кукуруз, а нешто и он извади из свог амбара.
"Има људи са стране који ми помало помогну. Из Беча сам добио 10.000 динара да купим храну, наши мештани из Подунаваца купе по који џак кукуруза, друство "Срна" из села Грачац такође помаже, али ловачка и риболовачка друштва никада нису помогли. Ниједна институција се није ангажовала како би заштитили лабудове", прича Голуб.
Иако су прошле године лабудови стално били у једном јату, ситуација се променила одрастањем младих. Наиме, Лаза и Биса сада не желе на својој територији младе лабудове, јер они сада морају да се само брину о себи.
"Лаза и Биса не дозвољавају младунцима да на њиховој територији формирају своју колонију. Ова четири млада лабуда имају своју територију на којој лете и хране се. Само се бојим да их ловци у том рејону, када они прелећу, у сезони лова на патке, случајно не погоде", каже Голуб.
Голуб каже да станиште лабудова мора да се заштити, ако желимо да они опстану и да их буде још више. У јату младих лабудова имамо два мужјака и две женке. Мужјак који је долетео ове године је стар око годину и по дана, и он ће се сигурно ускоро парити са једном од женки“, каже Голуб.