Ђурђина не воли да пере судове, али зато има робота Бориса!
БИРМИНГЕМ - Група инжењера с Универзитета у Бирмингему направила је интелигентну машину и назвала је Борис. Наиме, британски научници направили су робота способног да извршава најпрецизније задатке, а први међу њима је прање судова.
Ово је први робот који има довољно интелигенције да ухвати било који предмет и процени његову величину и ломљивост. То је велики корак напред у роботици јер интелигентне машине, иако способне да обављају многе задатке у фабрикама, нису довољно софистициране за обављање неких финијих послова.
Научници контролишу Бориса помоћу три различита компјутера, а његов развој и изградња коштали су 570.000 долара. „Наш циљ био је да направимо робота који може да узме судове, обрише их и стави у машину за прање. То нисмо решили да радимо зато што мислимо да су свету неопходни роботи за прање судова, већ зато што је то изузетно тежак задатак. Тек кад роботи постану способни да контролишу предмете које не познају и нису их раније видели, можемо да их научимо да обављају и многе друге задатке“, каже Џереми Вајат,вођа пројекта изградње Бориса.
На Фестивалу науке у Бирмингему Борис је јуче први пут у јавности демонстрирао своје способности. Он је пред публиком испружио своје алуминијумске руке и узимао судове, које би прво очистио, а затим ставио у машину.
10 секунди - 1.000 начина
Овај робот програмиран је тако да погледа предмет, прорачуна како да га ухвати, да ли целом шаком или само прстима. „Робот је веома сложен и брз. За само 10 секунди способан је да смисли 1.000 различитих начина да ухвати неки предмет. Велики је напредак то што може да узме предмет без обзира на то да ли је тај предмет раније видео“, каже проф. Вајат.
Погледајте и:
ЈОШ СЛИЧНИЈИ ЧОВЕКУ: Робот АТЛАС корача с теретом у руци!
БУДУЋНОСТ ЈЕ СТИГЛА: Робот паркира аутомобиле у Немачкој (ВИДЕО)
Ово ће имати велики утицај на развој употребе робота у индустрији. Борис је, објашњавају научници, напредан и способан, али проћи ће још много времена пре него што се буде појавио на тржишту. „Да би се то догодило морамо прво да научимо Бориса да пребацује предмете из једне руке у другу. То ће бити веома корисно“, каже проф. Вајат.
Пројекат „Пакман“
СПОНЗОРИШЕ ИХ ЕВРОПСКА КОМИСИЈА
Борис је направљен у пројекту „Пакман“, који су заједно радили универзитети из Бирмингема, Пизе и Инзбрука, а финансирала га је Европска комисија. Следећи циљ је да Борис не ради сам, већ заједно с људима. Како кажу, тај део пројекта трајаће бар још 10 година.
ГЛАВА: Борис има пет камера којима гледа предмете које подиже, две широкоугаоне
камере, две ХД камере и једну која одређује растојање
МОЗАК: Борис има три компјутера. Један контролише целог робота, други руке, а трећи сензоре и камере
РУЧНИ ЗГЛОБ: Сваки зглоб има додатну камеру која мери растојање руке од предмета
ЗГЛОБОВИ: Свака рука има три циркуларна зглоба
РУКЕ: Направљене су од алуминијума и могу да подигну 15 килограма
ШАКЕ: Руку са пет прстију контролише 20 мотора, четири на сваком прсту. Сваки прст има сензор који му каже колико треба да стисне