ДО ПОСЛА У СТУДЕНТСКИМ ДАНИМА: Како наши студенти могу да се запосле?
Који студентски послови доносе најбољу зараду и шта је то што послодавци највише траже код кандидата? Прочитајте шта се нуди студентима који су вољни да раде.
Многи студенти желе да се запосле, али често наилазе на понуду послова који због оптерећења и радног времена нису за студенте.
- Треба разликовати привремени од повременог посла и одлучити који студенту највише одговара. Студентске задруге углавном нуде послове младима од 18 до 35 година. Ти послови су или викенд послови или са пола радног времена, односно, од 4 до 6 сати дневно, каже нам Марко Миљковић из студентске задруге Сервис С.
Шта се тражи?
У С Сервису нам објашњавају да су најактуелнији конкурси за промоције и анкетирање, али и послови који су претежно мушки, попут рада у неким складиштима, који су плаћенији, па самим тим и траженији. Веома су популарни и послови за апсолвенте и студенте завршних година студија, а то су асистирања у маркетингу и продаји са пуним радним временом, навео је Марко Миљковић.
У С сервису тренутно су најактуелнији послови промоције, асистента у продаји и маркетингу, а нуде се и послови:
- Хостеса
- Конобарисање
- Анкетирање на терену
- Декларисање робе
- Сарадник у продаји
- Физички послови
- Сређивање архиве
- Административно-технички послови
У студентској задрузи Трагач, како нам је навела заменица директора, Милена Стефановић, актуелни су следеће позиције: хостесе на сајму аутомобила, комерцијалисти, промотери, анкетари, call центар оператери, анкетари. Према њеним речима, захтев послодавца може бити искуство на истим пословима, познавање енглеског језика и рад на рачунару.
Већина послодаваца тражи студенте са Економског и Правног факутлета, са Више пословне школе и Мегатренда, тако да се студенти из економских струка брже запошљавају, мада, има изузетака. Што се тиче старости, како су нам навели у омладинској задрузи Булевар, највише се траже студенти до 26 година старости због мањих трошкова послодавца. То подразумева мање трошкове за порезе и доприносе.
Што се тиче перспективе студената на датим пословима, пракса је да се потписује уговор на три месеца. Уколико се студент покаже као добар за тај посао, постоји могућност да се уговор продужи или да послодавац студенту предложи посао на некој другој позицији или другом месту, што нам је осим С сервиса потврђено и од стране омладинске задруге Булевар.
Погодности
У сваком случају, студенти готово увек путем студентских задруга могу да нађу посао и да се активирају, али и да стекну бројне погодности. Конкретно, у С сервису је пракса да чланови добијају разне попусте за школе страних језика, курсеве, кафиће и ресторане и карте за неке догађаје.
Оно што је веома важно за запослење је и професионални аспекат. Стога, у плану С сервиса је да се за чланове одржавају едукативне конференције. Из Трагача су подсетили да је учлањење у омладинске задруге веома једноставно и да је за студенте потребно само да имају копију индекса и личне карте.