Доћи ће и њима судњи петак
Петак и број 13 је спој који многи људи сматрају "уклетим". Те људе називају сујевернима. Да ли су они само неки који верују у празноверја или петак 13. није коинциденција. Зашто је то толика трагедија?
Ова синтагма је једна од најпопуларнијих митова у науци. Број 13 се сматра трагичним од памтивека, а петак је "уклети дан" још од 14. века. Многи људи не започињу никакве послове на тај дан, не секу нокте, не мењају постељину, одлажу сва планирана путовања...
Када бисмо мало обратили пажњу запазили бисмо да многи светски и европски хотели немају 13. спрат, аеродроми немају 13. гејт, авиони су без 13-ог реда или немају 13-о седиште.
Куће у Фиренци које су смештене између кућних бројева 12 и 14, именовани су као 12.5.
Јуда је био 13. особа за столом на Тајној вечери. У тароту, 13. карта носи несрећу, јер симболизује смрт.
Хајде да се вратимо у прошлост и да видимо зашто се петак 13. сматра проклетим.
Све је почело у рају, када је Ева понудила Адаму смртоносну јабуку са дрвета истине, на наговор лукаве змије. На петак 13. Каин убија свог брата Авеља. Тога дана се десио велики библијски потоп. По Новом завету, на Велики петак је био разапет Исус Христ. Примећено је да су два америчка председника Абрахам Линколн и Ђжонатан Кенеди убијени тога дана. Такође, 29. маја 1903., опет на петак, убијени су краљ Александар Обреновић и краљица Драга. Заувек ће се у француској историји памтити 13. октобар 1307. када је краљ Филип ИВ похапсио и спалио на ломачи скоро све тадашње темпларе.
Можда су нас те ствари навеле да размишљамо да је спој ова два појма трагичан.
Петак 13. је дефинисан као психички проблем. Мада, у Америци 21 милион људи свесно и озбиљно мења своје понашање. Разна холандска истраживања су измерила да на петак 13. има мање пожара, удеса и крађа, него других дана. То говори колико су људи скептични и опрезни да би било шта радили тога дана.
Не каже се за дзабе у нашем језику "Доћи ће и њему судњи петак".