Докторке Ургентног центра Србије откриле зашто пацијенти стално чекају!
Вечити проблем пацијената је чекање! Докторке Ургентног центра Клиничког центра Србије откриле су за Србију Данас зашто се толико чека на ред.
У разговору са кардиологом Дубравком Рајић покушали смо да сазнамо више информација о томе шта се заправо дешава и одакле та “вечита гужва.”
“Сваки део има другачији број лекара. Хирушки део има има и целе екипе. Доста лекара дежура, али број оболелих пацијената који се превози у Ургентни центар је сваког дана већи. Када сам ја почела да радим, пре једно двадесетак година, број прегледа је био око 80 болесника, сада дневно прегледамо и по 200 пацијената, а капацитети су исти“
“Мислим да немамо, с обзиром да број пацијента сваког дана расте“.
“Ово је можда најнапорније место у медицини које тренутно постоји у Србији јер овде долазе животно угрожени пацијенти“
"Погледајте број картона, све ће вам бити јасно"
Најбурнији део - саобраћајке и убиства
Дежурне докторке одељења за реанимацију Вања Мишиц и Тијана Тодоровић откриле су за портал SrbijaDanas.com који део њиховог посла је најтежи.
“Све је релативно, али у просеку око 9 пацијената. Код нас долазе лежећи пацијенти, и задржавају се око сат времена, у зависности од повреде. Понекад се догоди да се један пацијент задржи у амболанти пет минута, а понекад и до шест сати, све у зависности од повреде. Овде јако добро тимски радимо, што је најважније“
“Најтежи је први тренутак, када пацијент уђе. Чим је дошао у амбуланту реанимације значи да је витално угрожен. Најтежи је тај сусрет са огромном одговорношћу, јер овде се боримо да спасимо пацијента, његов живот зависи од нас.“
“То се одређује у само пар минута. На основу клиничке слике пацијента и онога што нам кажу лекари који су са пацијентом дошли у пратњи, саопште нам његово стање на основу ког ми постављамо дијагнозу и приоритет.''