ДОКУМЕНТ КОЈИ МЕЊА ИСТОРИЈУ: Ево шта пише у декларацији коју су потписали руски патријарх и папа
Патријарх московски и целе Русије Кирил и папа Фрања позвали су међународну заједницу да спречи прогон хришћана с Блиског истока, наведено је у заједничкој декларацији након историјског сусрета двојице црквених поглавара на Куби.
- Наш поглед је уперен, пре свега, у оне делове света у којима су хришћани прогоњени. У многим земљама Блиског истока и северне Африке наша браћа и сестре у Христу страдају, злочинци истребљују читаве породице, села и градове. Њихови храмови су подвргнути варварском рушењу и пљачкању, светиње скрнављењу, споменици уништењу - наводи се у декларацији.
У тексту се истиче да је у Сирији, Ираку и другим земљама Блиског истока масовни прогон хришћана са земље у којој је почело ширење хришћанске вере и на којој су они живели од апостолских времена заједно са другим религијским заједницама, преноси "Спутњик".
Патријарх и папа позивају међународну заједницу да под хитно предузме акције за спречавање даљег прогона хришћана са Блиског истока.
СИРИЈА УЈЕДИНИЛА ЦРКВЕ: Масакрирање хришћана на Блиском истоку мора да престане!
- Дижемо глас за заштиту прогоњених хришћана, саосећамо и са страдањем припадника других религијских традиција, који су постали жртве грађанског рата, хаоса и терористичког насиља - пише у декларацији.
Наводи се да је у Сирији и Ираку то насиље однело хиљаде живота, оставивши без крова и средстава за живот милионе људи.
- Позивамо светску заједницу да се уједини да би окончала насиље и тероризам и истовремено кроз дијалог допринела хитном постизању мира. Неопходна је хуманитарна помоћ огромних размера народу који страда и бројним избеглицама из суседних земаља - наведено је у документу.
Патријарх и папа оценили су да је обнова хришћанства у Русији и многим земљама источне Европе без преседана, наведено је у заједничкој декларацији.
- Сведоци смо високе вредности религиозне слободе, захваљујемо Богу за обнављање хришћанске вере без преседана које се дешава данас у Русији и у многим земљама источне Европе, где су деценијама господарили атеистички режими - наведено је у тексту декларације.
БОЛНА ТАЧКА ЗБОГ КОЈЕ СЕ НИКАДА НИСУ СРЕЛИ: О чему ће разговарати руски патријарх и римски папа
Верски поглавари изразили су наду да ће раскол међу православним хришћанима у Украјини бити превладан на основу канонских норми и саопштили да унијаћење није пут ка обнављању јединства цркве.
У заједничкој декларацији они су позвали своје цркве да не подржавају даљи развој сукоба у Украјини.
- Тугујемо због сукоба у Украјини који је однео већ много живота, који је причинио безброј страдања цивилима, који је увукао друштво у дубоку економску и хуманитарну кризу. Позивамо све сукобљене стране да се врате разуму, друштвеној солидарности и залагању за мир. Позивамо наше цркве у Украјини да се труде да се постигне слога у друштву, суздржавање од непријатељства и да се не подржава даљи развој сукоба - наведено је у заједничкој декларацији папе и патријарха.
Патријарх Кирил рекао је након састанка с папом Фрањом да резултати овог разговора дају могућност да се каже да данас две цркве могу активно да сарађују штитећи хришћане широм света и да с пуном одговорношћу заједно раде на томе да не буде рата, да се свуда уважава људски живот.
- Провели смо два сата у отвореној, братској дискусији, с пуним разумевањем одговорности за своје цркве, за свој верујући народ, за будућност хришћанства и за будућност цивилизације. То је био веома садржајан разговор који нам је помогао да се међусобно разумемо - додао је патријарх Кирил.
ПАПА УОЧИ САСТАНКА СА ПАТРИЈАРХОМ: Градимо мостове, а не зидове
Свечано потписивање овог документа, који означава први у историји хришћанства сусрет поглавара Руске православне и Римокатоличке цркве, одржано је у једној од сала међународног аеродрома у Хавани.
Састанак патријарха и папе пратило је око 200 новинара, а највећи део сусрета протекао је иза затворених врата.