“Друга рука“ гуши текстилце
Хаљина која је била изложена у ексклузивном бутику у једном београдском тржном центру и за коју је продавац тражио 91.000 динара, заправо је била половна.
“Наша колегиница је препознала да је хаљина опрана, односно да је била на хемијском чишћењу“, ово је за Новости испричао Милорад Васиљевић, секретар Удружења за индустрију текстила, одеће, коже и обуће у Привредној комори Србије.
Васиљевић истиче да увоз половне робе представља снажан ударац за нашу текстилну индустрију и да не постоје механизми контроле који би спречили овакве несавесне трговце.
“Није било времена да реагује тржишна инспекција, јер је хаљина одмах после примедбе уклоњена“, прича Васиљевић.
Дефинитивно би требало пооштрити контроле, јер је губитак двострук. Нашим текстилцима опада промет, јер имају нелојалну конкуренцију, гасе радна места, а и купци се доводе у заблуду да купују нешто што је добро и квалитетно, а у ствари је роба из “друге руке“. Они увезу мајице, панталоне, сукње за два до три евра по килограму, ураде хемијско чишћење и продају је као нову
Према незваничним подацима, црно тржиште Србије остварује приход од око 700 милиона евра, чиме држава губи око 470 милиона евра због неадекватно плаћене царине, ПДВ-а, пореза и доприноса.
“У Србији се, према истраживањима, на један легално продат џемпер прода 1,5 артикли у сивој зони, док је у пограничним областима тај однос 1:3“, каже Васиљевић.