ПОДСТАНАРСКА ТУГА ПРЕГОЛЕМА: Платила сам кирију 130 е, дан после ме жена звала да ми каже да селим
Који механизми би били идеални за обе стране, а да се ниједна од њих не стави у неравноправан положај?
Према проценама, у Србији се издаје скоро 260.000 станова, само у Београду око 74.000. Тек за 1 одсто издатих станова постоји и уговор о закупу.
На тај начин власници станова избегавају плаћање пореза. Истраживали смо ко има користи, а ко штету од уговора о закупу и пореза на тај уговор. Само онај ко је био подстанар зна како је живети у туђем стану. Јелена ни то није успела да сазна јер је претходно преварена.
- Почетком фебруара, заправо првог, платила сам кирију, а дан касније ме је жена звала да ми каже да морам да се иселим. И морала сам, а кирију ми није вратила.. око 130 евра - наводи студенткиња Јелена.
- Дешавају се различити случајеви насиља, безакоња, замене браве на вратима, искључивање електричне енергије, па чак и физички напади - истиче Мирко Мирковић из удружења подстанара Велеград.
ИМАТЕ СТАН И ИЗДАЈЕТЕ ГА? Држава има једно "НЕПРИЈАТНО ИЗНЕНАЂЕЊЕ" за вас!
Закон о становању прописује 90 дана као отказни рок, али како закупац и власник готово никада не потписују уговор тај рок се не важи. Уговор о закупу значио би сигурност и за оног ко стан изнајмљује и за власника.
- На тај начин бисмо ми били сигурни да нас неће избацити, а и власник би био сигуран да ћемо ми платити кирију и све остало - истиче студенткиња Јелена.
Међутим, корист од уговореног правног односа о закупу имао би и сваки грађанин Србије јер би се на тај начин плаћао и порез на најам стана. Пореска управа најављује строжу контролу од јесени. Власници станова се буне и прете 20% већом киријом. То неће моци, поручују из удружења - зваћемо инспекцију.
- То значи да ако подстанар плаћа 200 евра, он му каже следећи пут када ја будем плаћао порез ти ћеш платити 240 евра. Прво, закон о закупу каже да се плаћа порез од остварене, а не повећане закупнине. Друго, не може ни један закупац да на тај начин увећава цену јер би то био тржишни прекршај - наводи Мирко Мирковић.
- Овај порез ће да захвати и оне који имају више станова па их изнајмљују, али неће оне који живе у свом стану -истиче Невен Цветићанин из Института за друштвене науке.
- Ми када издајемо неки стан тражимо доказе о власништву тражимо копију личне карте и оног ко издаје и оног ко закупљује стан. Таква документација се уреди и преда - каже Катарина Лазаревић из агенције за некретнине.
У овом граду у Србији ВЕЛИКИ СТАНОВИ У ЦЕНТРУ се продају ИСПОД ЦЕНЕ
Филип то добро зна, он 17 година живи у Ротердаму. Тамо се плаћање пореза на најам стана подразумева, а на стан без уговора нико не пристаје.
- У Холандији се све договориш и ставиш на папир, ту иде све и вода и струја и то платиш. Мислим да је то боље јер онда имаш на папиру шта сме, шта не сме и шта се очекује - оцењује Филип.
- Замисао је да држава узме, то је уопште замисао пореског система, да држава има своју пореску политику како би обездила грађанима школе, путеве, болнице...- наводи Цветићанин.
Процењује се да због неплаћања пореза власника станова држава годишње губи око 50 милиона евра, а обични грађани због тога остају без 10 километара ауто-пута, 20 обданишта, 20 школа или 250.000 просечних пензија.
Ако хоћете да изнајмите стан у Београду, не зовите овакве огласе јер вас вреба НАЈНОВИЈА ПРЕВАРА!