ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ: Како се заштитити од еболе
Мајмуни и слепи мишеви су прве жртве смртоносног вируса, од којих је све почело.
Светска здравствена организација (СЗО) упозорава на висок ниво заразе смртоносног вируса еболе, који се и даље енормно шири Аустралијом, Угандом, Гвинејом, Сијером Леоне и Либеријом, и то са озбиљним бројем смртних исхода.
Ебола хеморагијска грозница је добила име по реци у ДР Конгу где је болест први пут и препозната 1976. године, а ниво смртоносних случајева достизао је и 90 процената. Њено рађање је такође својствено тропским пределима сахарне Африке.
Вирус се стиче након директног контакта са крвљу, вагиналним секретом, спермом или преко зноја заражене животиње, а од њих се највише истичу мајмуни и слепи мишеви. Верује се да слепи мишеви преносе вирус и без пипања човека, али када он обузме човеков организам лако се преноси и кашљањем и кијањем.
Њени симптоми су грозница, бол у грлу и мишићима, повраћање и дијареја, а тек након две недеље долази до смањеног функционисања јетре и бубрега. Тада, заражени почињу да имају проблем са унутрашњим крварењем које се може увидети захваљујући црвенилу очију, стварањем хематома на кожи, згрушавањем крви, а крајња фаза је повраћање саме крви.
Не постоји лек или вакцина за еболу, већ се она једино може решити тронедељном инкубацијом у посебној просторији са алармантним излазима. Свим зараженима се убризгава експериментални серум, који се унапређује из дана у дан, са надом да ће донети позитивне резултате. Третман укључује балансирање течности и електорлита да се супротстве дехидратацији, као и контролисање крварења и ублажавање болова помоћу антибиотика за секундарне инфекције.
Незаобилазни део превенције од Еболе јесу одевни предмети, попут маске, рукавице, дуги мантили и заштитне наочаре. Приликом прања руку, у случају да вам сапун није доступан, обавезно користите алкохол. Избегавајте да једете месо, поготово ако боравите у Африци и то посебно ону врсту меса дивљих животиња које је недовољно термички обрађено.
Лешеви особа које су умрле од Еболе су и даље заразни, стога треба водити рачуна приликом њиховог сахрањивања.
Прочитајте и:
Ебола однела два живота, још десет заражено
Ебола однела преко 100 људи у западној Африци
Ебола ван контроле у западној Африци, али се може зауставити