Египатска Мау мачка: Клеопатрин идол и инспирација
Тачкасти пругасти узорак може се видети код многих пасмина мачака, али само једна се може сматрати природно тачкастом пасмином, а не намерним производом модерних узгајивача. Египатска мау мачка једна је од пасмина која веома личи на своје древне предке, заједничке претке свих домаћих мачака.
Многи примери из уметности древног Египта приказују мачке боја и узорака тачкасто пругастих животиња. „Мау“ је прикладан назив за пасмину - на египатском значи „мачка“.
Египатска мау мачка стигла је у Сједињене Државе почетком педесетих година 20. века, а донела ју је руска емигранткиња, Натали Троубецкој, коју су, док је боравила у Каиру, очарале тачкасте шаре уличних мачака које су лутале градом. Троубецкој је сребрну тачкасту женку однела са собом кући, у Италију, а тамо се мачка парила са локалним димасто-тачкастим мужијаком. Резултат су били бронзано-тачкасти мачићи.
Године 1953. први пар мау мачака, названих Гепа и Лудол, стигао је у САД, али ће проћи још 15 година пре него је прво удружење љубитеља мачака, CFF, службено признало пасмину, те још 10 година пре него је египатска мау мачка призната у Британији.
Мау је витка и грациозна мачка, средње величине и мишићава, а по типу тела није ни збијена ни оријентална. Исто тако, лице није ни заобљено ни клинастог облика, а нос је исте ширине од врха до чела. На челу је јасно видљив „М“ знак, као и замршен узорак тачака, који многи љубитељи пасмине успоређују са шкарабањем.
Необично велике, зелене очи, које мењају боју од тамне до бледо зелене како мачка стари, наглашене су веома јасним „линијама маскаре“. Те рашљасте црте се пружају испод очију од спољних рубова, помало попут Клеопатрине шминке какву виђамо у филмовима.
Међутим, најзанимљивији део њиховог изгледа су тачке дуж карлице које се пружају у симетричним цртама и стапају у пругу на почетку репа, где се тачке претварају у траке. Иако судије на изложбама захтевају да тачке на боковима буду округле и равномерно распоређене, чешће су насумичне - али су једнако љупке! Ноге су такође пругасте.
Код пасмине се признају сребрна (црне тачке на сребрној агоути подлози), бронзана (чоколадне тачке на бронзаној агоути подлози) и димаста ( црне тачке на сивом, са сребрном poddlakom). Мау димасте мачке разликују се од димастих мачака других пасмина јер, уместо да су једнобојне са пругастим шарама, оне су јасно пругасте.
Сребрнасто- бела poddlaka види се тек толико да ствара контраст, и ништа више. У свим се бојама преферирају очи зелене боје грожђа. Иако се чини да су увек забринуте - углавном због њихових великих, округлих очију и склоности да „разговарају саме са собом“ у низу мелодиозних фрктања - мау мачке су веома пријатељски расположене, иако каткад могу бити прилично резервисане.