Кастрова лимузина сада је такси!
ХАВАНА - У претходном животу био је то аутомобил "ел командантеа", црна лимузина, совјетске производње, која је годинама служила бившем кубанском председнику Фиделу Кастру, данас као такси возило крстари улицама Хаване.
За туристе, којима је необичан и разноврсан кубански такси-возни парк обавезан мотив на фотографијама и нешто што се "мора пробати", Кастрова лимузина представља ексклузиву зачињену историјом. И то каквом!
"Када кажем (путницима) чији је ово аутомобил био, они одједном опруже ноге, раскомоте се и узвикну - ма не могу да верујем", прича таксиста Моисес Суарез, који већ три године вози бившу председничку лимузину, преноси АП.
Реч је о луксузном аутомобилу произведеном у руској фабрици ГАЗ и ЗИЛ седамдесетих година, а послат је на Кубу заједно са кабриолет верзијом "зил 111", који је био лични поклон Кастру од бившег совјетског лидера Никите Хрушчова.
Био је то и за оно време јединствен аутомобил, заправо први такав произведен. Служио је нарочито када су на Кубу долазили високи гости, а бар једну од тих лимузина повремено је користио и лично Фидел Кастро, мада је познато да је "ел команданте" за личне потребе преферирао војни џип.
Многи делови ових ГАЗ-ових аутомобила су још оригинални, од ручки на вратима до радио апарата са свим дугмићима, на којима су речи исписане ћирилицом.
Руска, затим стара америчка возила, каква више ни у музејима не постоје, машине са мерцедесовим моторима, разноврсни комбиновани олдтајмери, све то још служи и вози туристе улицама Кубе, и то пре свега захваљујући невероватном механичарском умећу Кубанаца да одрже и поправе и оно што се нигде у свету више нити вози, нити поправља.
Баш та специфична комбинација механике, људског талента и историје чини драж кубанског возног парка.
А онда и дух Кубанаца зачини све још неким детаљем. Тако је Суарез на ватима свог посебног таксија залепио налепницу на којој пише "Осмехни се, Христ те воли". Мало ироније у земљи која је баш под владавином Фидела Кастра деценијама била званично атеистичка.
Иако је ова лимузина врло комфорна, у данашње време се ипак више не би могла назвати и луксузном. Време је оставило трагове. Ипак, вожња Кастровим аутомобилом Малекон булеваром поред мора, или до Трга револуције, на коме је огроман споменик револуционару Че Гевари, представља посебан доживљај за туристе. Цена је...па, можемо се о њој и "погађати", каже Суарез. Од неколико евра за краћу релацију, до 100 или више за целодневну вожњу ван Хаване.
Туристи воле да плате само да би сели за волан и сликали се у таквом историјском аутомобилу. Враћајући се у своје земље, они на фотографијама са собом тако понесу део кубанске историје.
А ни таксиста Суарез није равнодушан према свему. Док вози овај аутомобил, за њим се окрећу, не само странци, већ и Кубанци који одмах препозњу Фиделов аутомобил и довикују му - "еј, никада ниси могао ни да замислиш да ћеш возити аутомобил ''ел командатеа''".