ЕУ о кризама у Украјини, Либији, Ираку
БРИСЕЛ - Шефови дипломатија ЕУ ће у Луксембургу разговарати о кризама у Ираку, Сирији и Либији и пружити подршку украјинском и руском председнику Петру Порошенку и Владимиру Путину да се у Украјини прекидом ватре и преговорима дође до мирног решења кризе.
ЕУ је, под условом да власти у Кијеву спроведу политичко-економске реформе и крену одлучно у сузбијање системске корупције,као и да склопе споразум с Међународним монетарним фондом, одобрила и битну економску помоћ од милијарду и шесто милиона евра, уз могућу додатну већу финансијску подршку.
Криза у Украјини
Тема првог дана заседања ће бити решавање кризе у Украјини, а састанку ће присуствовати и новоизабрани министар спољних послова Украјине Павел Климкин. Разматраће се упућивање цивилне мисије ЕУ у Украјину која би саветовала и обучавала украјинску полицију и "националну гарду".
Европска унија је подржала план украјинског председника Петра Порошенка о мирном окончању кризе, али су га проруске снаге на југоистоку Украјине одбациле.
Председник Русије Владимир Путин је подржао мировни план, али је саопштио да ће пажљиво анализирати текст о прекиду ватре. Путин је позвао све завађене стране да обуставе насиље и започну преговоре.
Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо је поздравио мировне напоре украјинског председника Порошенка и његове директне преговоре с руским председником Путином.
Либија
Уз све напетију ситуацију, Триполи се налази у још једној политичкој кризи. Наиме, премијер Маитик изабран је од стране већинских Исламиста у влади, али привремени премијер Абдулах ал- Тани је одбио да призна његову власт. Тани истиче како ће причекати на правосудну одлуку по питању да ли треба предати власт или не- наиме, Маитик је изабран за време хаотичног гласања у либијском привременом парламенту. Извршен је и напад на зграду парламента.
Политичка ситуација прилично се погоршала откако је претходни премијер, Али Зејдан, побегао из земље након скандала око окупираних нафтних лука.
Ирак
Велику забринутост у ЕУ изазива и раздор унутар Ирака и продор сунитских исламистичких терористичких наоружаних формација које су заузеле неке делове и градове у тој земљи.
Исламска држава Ирака и Леванта (ИСИЛ) је милитантна група која делује на територији Ирака и Сирије. У том подручју делује као непризната и самопроглашена независна држава, која већ заузела део Ирака и наставља са терористичким акцијама у којима је пуно људских жртава. Ситуација је толико драматична да се ирачке снаге безбедности" тактички повлаче".
Једна од идеја о којој ће бити речи је слање ненаоружаних војних саветника у Багдад, али већина западних земаља засад одбацује директну војну интервенцију против исламиста.
Сирија
ЕУ је оспорила преседничке изборе у Сирији што смањује могућности за сарадњу.
Бомбардовање је уследило пошто су припадници Исламске државе почели да нагомилавају тешко наоружање у Сирији.
Сиријски побуњеници, који се боре против режима председника Башара Ал Асада, у почетку су прихватили ИСИЛ, али су касније њене припаднике оптужили за злочине против цивила. Сиријска војска је бомбардовала упоришта Исламске државе Ирака и Леванта, а бомбардовање је уследило пошто су припадници Исламске државе почели да нагомилавају тешко наоружање у Сирији.
С обзиром на компликовану политичку ситуацију у овим земљама, ЕУ улаже велике напоре на самитима да се пронађу решења за излазак из конфликта.