Ево како бајато месо дође у наше месаре
Сумње да се у витринама српских касапница све чешће налази месо из увоза а не домаће, због чега су српски сточари протестовали, потврђују подаци Управе царина.
Осамнаест највећих произвођача и продаваца меса у Србији прошле године су за чак 44 одсто повећали увоз робе у односу на 2013. годину, који је тако достигао 123,7 милиона евра.
Увоз су највише повећале индустрије меса Матијевић и Трлић, које су више него дуплирале набавку из иностранства. Матијевићев увоз је достигао чак 26,7 милиона евра у 2014. чиме је овај пољопривредни гигант избио на прво место увозника међу продавцима меса. Одмах иза је Неопланта, чији је увоз достигао 25 милиона евра.Трећи је Златиборац са увозом од 13 милиона евра, а четврти Трлић са 11,8 милиона евра, пише Данас.
Агроекономски аналитичар Милан Простран каже да је разлог толиком увозу ниска цена коју домаћи трговци могу да добију када купују месо "на месец дана пред истек рока трајања". То месо је, како каже, здравствено и даље исправно, што се контролише на граници, али је услед дугог држања у дубоко смрзнутом стању изгубило део квалитета.
"Матијевић продаје килограм прашке шунке за 350 динара, а ПИК Врбовец за 1.100 динара. Дакле, 3,5 пута скупље. Он највише увози дубоко смрзнуте свињске полутке, а не расхлађене које су практично једнаке свежим, и онда их углавном прерађује и меша са месом са својих фарми. А када увозите робу пред крај рока, онда је добијате много јефтиније, и зато они могу да се играју са добављачима", објашњава Простан.
Овај стручњак наглашава да произвођачи попут Матијевића не зарађују највише новца на трајним производима попут кулена, праве шунке и сличних производа, који не могу толико јефтино да се направе, него на полутрајним као што су саламе и кобасице, које купују сиромашнији људи, у жељи да избегну најгоре паризере.
"Свему је разлог мала куповна моћ становништва", закључује Простран, додајући да држава не може да забрани овакав увоз меса, јер је тржиште сада слободно, што представља "елдорадо" овакве произвођаче.
Прочитајте и: