КАКО СЕ ТРЕБА ПОНАШАТИ: Ево шта значи увођење ванредне ситуације
На целој територији Републике Србије јуче је проглашена ванредна ситуација, али, шта то уопште значи?
Због поплава и изливања река у Србији је превентивно проглашена ванредна ситуација, која се уводи ако се процени да се ризици или последице ванредних догађаја или других опасности не могу спречити редовним деловањем служби.
Деловање, проглашавање и управљање ванредним ситуацијама, као и систем заштите и спасавања људи, материјалних и културних добара и животне средине од елементарних непогода, техничко-технолошких несрећа, удеса и катастрофа, последица тероризма, ратних и других већих несрећа регулисано је Законом о ванредним ситуацијама.
Регулисане су и надлежности државних органа, аутономних покрајина, јединица локалне самоуправе и уцешће полиције и Војске Србије у заштити и спасавању, затим права и дужности грађана, привредних друштава, других правних лица и предузетника и делатност цивилне заштите на заштити, спасавању и отклањању последица елементарних непогода и других несрећа.
Проглашена ванредна ситуација у целој Србији
Поред примарног, а то је заштита људи и материјалних добара, закон предвиђа и финансирање, инспекцијски надзор, међународну сарадњу и друга питања од значаја за организовање и функционисање система заштите и спасавања.
Ко је задужен за руковођење у ванредним ситуацијама?
За руковођење у ванредним ситуацијама, што подразумева усмеравање појединаца, делова система и система заштите и спасавања, за територију Србије задужен је Републички штаб за ванредне ситуације, који образује Влада Србије.
ЧУЧКОВИЋ: Порастао водостај Колубаре и Пештана, али ситуација у Обреновцу је стабилна
Објекти и средства за заштиту
У објекте и средства за заштиту и спасавање спадају склоништа и други заштитни објекти, складишта, заштитна и спасилачка опрему и оруђа, опрема за оспособљавање и обуку, превозна средства, телекомуникациони и алармни уређаји и други материјали који се користе за заштиту и спасавање.
За територију аутономне покрајине задужен је покрајински штаб, који образује извршни орган аутономне покрајине, а за територију управног округа - окружни штаб за ванредне ситуације, који образује Републицки штаб за ванредне ситуације.
Градски штаб образује Скупштина града.
Дефинисане су и снаге заштите и спасавања и то у штабови за ванредне ситуације, јединице цивилне заштите, ватрогасно-спасилацке јединице, полиција, Војска Србије, они чија је редовна делатност заштита и спасавање, као и привредна друштва и друга правна лица, затим Црвени крст Србије, Горска служба спасавања Србије, и удружења која су оспособљена и опремљена за заштиту и спасавање.