Ево у којим годинама дрога у Србији младе "узима под своје"
Према резултатима спроведеног истраживања, млади стичу прва искуства са наркоманијом са 17 година у просеку. Узнемирујућа статистика показује број од око 8000 наркомана на нивоу Београда, а стручњаци имају чврсте основе да верују да је овај број далеко већи
Истраживања показују да је у последњих неколико година све популарнији тренд смањења употребе алкохола и цигарета међу младима, док је конзумација психоактивних супстанци поприлично велика.
Према резултатима спроведеног истраживања, млади стичу прва искуства са наркоманијом са 17 година у просеку. Око 21. године редовни конзументи опијата почиње да користи хероин, док се интравенска зависност јавља најчешће у 23. години.
Социјални радници указали су да треба радити више на успостављању боље сарадње социјалних и здравствених радника, као и да медицински радници најчешће нису сруковно обучени да би се бавили овом проблематиком.
Млади који се по неколико пута враћају на болничко лечење најчешће су деца која имају психијатријске дијагнозе, која су склони деликвентском понашању, живе у установама социјалне заштите или која немају родитељско старање.
Потешкоће у решавању проблема наркоманије представљају и здравствене установе које након нужног стационарног лечења немају капацитете за бивше наркомане којима је још увек потребна брига, те пацијанти морају да напусте болницу и тако ризикују да се врате старим пороцима.
Узнемирујућа статистика показује број од око 8.000 наркомана на нивоу Београда, а стручњаци имају чврсте основе да верују да је овај број далеко већи, истражује Телеграф. На нивоу целе Србије се процењује да има око 70.000 зависника, али се у овај број не односи и на особе које рекреативно узимају наркотике.
Да држава има озбиљну намеру да реши проблем наркоманије, говори и податак да су за неколико година на овим просторима откривене три илегалне фабрике синтетичких дрога.
Прочитајте и.