Европски парламент: Најбољи начин да се Албанија и Косово уједине је преко ЕУ
Све политичке групе у Европском парламенту (ЕП) сматрају да "није много срећна" изјава албанског премијера Едија Раме о уједињењу Албаније и Косова, и наглашавају да су за уједињавање кроз чланство у Европској унији, "док је неприхватљиво позивање на било која друга опредељења".
То је данас после усвајања нацрта резолуције о Албанији у Спољнополитичком одбору ЕП, агенцији Бета изјавио известилац ЕП за Албанију, немачки посланик Кнут Флекенштајн.
Он је нагласио да добро познаје Раму и из контаката с њим закључује да би албански премијер "можда желео неко брже уједињавање", за шта, међутим, "нема никакве реалне алтернативе и Рама то добро зна".
Флекенштајн је напоменуо да то на одређени начин потврђује такође изјава шефа косовске дипломатије Хашима Тачија, који је приликом посете Загребу изјавио да се он и Рама залажу за "Европу отворених граница", али је додао да нису "говорили о националном уједињењу или промени граница".
Немачки посланик и известилац ЕП за Албанију је позвао и званичнике и јавност у Србији да на ту ситуацију и Рамине изјаве реагују одмерено, без претеривања.
Флекенштајн је објаснио да су се представници свих политичких група у Спољнополитичком одбору ЕП консултовали уочи усвајања нацрта резолуције о Албанији, и закључили да Рамина изјава о уједињавању Албаније и Косова "није много срећна".
Он је додао да је права ствар "велика Европа" и на опаску Бете да ли тиме жели да каже да је неприхватљиво залагање за неку "Велику Албанију", рекао: "Ја то не желим да кажем, али подвлачим да је уједињење кроз чланство у ЕУ прави пут".
Тачи прво оптужио Србију, па се онда правдао
Подсећања ради, након изјаве Едија Раме да ће се Албанија и Косово и Метохија уједини "на овај или онај начин", Хашим Тачи је испрва реаговао оптужбом на рачун Београда.
"Идеју Велике Албаније смислила је Србија", рекао је Тачи, да би тек након ових речи изјавио да "Рама није мислио то што новине пишу."
У извештају нема критике на рачун Раме јер...
Флекенштајн је објаснио да се у његовом раније припремљеном извештају за резолуцију ЕП о Албанији, то питање и Рамина изјава не помињу јер је извештај написан раније.
У нацрту резолуције, о којој ће ЕП расправљати и на пленарном заседању, каже се да "Албанија има конструктивне односе са суседима и њено усклађивање са спољном политиком ЕУ служи као пример".
Албанији су у овом документу упућене честитке за добијање статуса кандидата за чланство, мада се подвлачи да власти у Тирани морају спровести реформе ради јачања владавине закона, правосуђа, државне управе и сузбијања корупције и организованог криминала.
Погледајте још: