Фрагментисани Андроид
Андроид је најпопуларнији оперативни систем на свету, када су у питању мобилни уређаји, а лагано почиње да се шири на ПЦ тржиште кроз Chromebookove.
Упркос овом великом успеху, Google и даље мучи велики број проблема, када је у питању овај оперативни систем, а највећи је велика фрагментација верзија. Рецимо по најновијим истраживањима, КитКат, који је Google издао у октобру прошле године, заузима тек 8.5% тржишта. Са друге стране Apple нема тих проблема, па иОС 7 у овом тренутку на својим телефонима има преко 85% корисника.
Главни разлог за ову ситуацију је различит начин на који Apple и Google функционишу. Apple је одабрао вертикалну стратегију, а то значи да држи под контролом целокупан процес пројектовања и израде телефона. На тај начин платформа је увек унифицирана, па им није проблем да у исто време свима испоруче наредну верзију мобилног оперативног система.
Google, са друге стране, нема директног утицаја на израду мобилних уређаја, па нема ни унифицирану базу корисника, што значи да зависи од самих произвођача и њихове одлуке, када је прави моменат да издају нову верзију за своје моделе.
Један од главних разлога, за толико кашњење са новим верзијама Андроида, је велика количина специфичних подешавања и тема, које произвођачи стављају у своје уређаје не били се разликовали од конкуренције. Са друге стране неки мобилни телефони нису ни способни да покрену најновију верзију Андроида, пре свега због застарелог хардвера, па нас нимало не чуди да Гингербреад покреће преко 16% уређаја у овом тренутку.