Фратини: Проширење на западни Балкан треба да буде приоритет
БЕОГРАД - Бивши потпредседник Европске комисије Франко Фратини оценио је да интеграција западног Балкана треба да остане "конкретан приоритет", јер ће то допринети јачању европске заједнице.
Фратини, председник судског већа Врховног управног суда Италије и бивши шеф италијанске дипломатије, навео је, у ауторском тексту објављеном у "Хоризонсу", да се европска заједница може ојачати путем два пројекта.
"Пре свега треба наставити с проширењем, јер ћемо у овом глобализованом свету бити слабији уколико затворимо врата нашим европским суграђанима", рекао је он и додао: "Не смемо подлећи погрешном ставу да су нове чланице ЕУ и државе кандидати 'stranci' јер, као и ми, и они заиста припадају историји, култури и вредностима Европе".
Нагласивши да интеграција западног Балкана треба да остане оно што се речима званичног Брисела дефинише као 'конкретан приоритет', Фратини је упозорио на опасност од евентуалног преиспитивања безвизног режима. Визна либерализације је, према његовим речима, најмоћнији и конкретан магнет за земље региона да превазиђу националистичка и изолационистичка осећања.
Европске владе су, према његовим речима, испуниле обавезе, јер су биле храбре, одлучне и, пре свега, због тога што је Брисел био вољан да решава реалне проблеме и пружи наду за бољи живот и "старим и новим" грађанима.
Економска криза 2008. године подрила је, међутим, политички систем и подстакла јачање евроскептицизма, приметио је Фратини. Фратини сматра да боља Европа, Европа народа, поред проширења ЕУ, захтева и поновну политичку интеграцију.
"Потребне су нам Сједињене Државе Европе. Европа се не сме претворити у кавез дужности, правила и процедура, које се често завршавају ограничавањем свачијих активности", рекао је он. Фратини је оценио да монетарна унија више није довољна и да будућност европских народа, без политичке интеграције и лидерства, остаје фантазија.
Он је указао на подељеност ЕУ по питању украјинске кризе и препуштање иницијативе САД, на непостојање стратегија енергетске безбедности и одбране и безбедности, на трому и неефикасну спољну и имиграциону политику.
"Људи још верују у Европу, али много мање верују политичарима и институцијама. Нови Парламент и председник нове Европске комисије ће једини моћи да пониште овај скептицизам, под условом да конкретна питања која су блиска обичним људима постану кључна поља деловања ЕУ и да се укине преовлађујући утицај бирократије и технократа", закључио је он.
Прочитајте и: Јоксимовић: Отварање поглавља до краја 2014. додатно би охрабрило ЕК