ГАШИЋ У ПРЕШЕВУ: Због кризе правимо додатни камп за прихват миграната
Министар одбране Братислав Гашић изјавио је у Миратовцу недалеко од Прешева, где мигранти прелазе српско-македонску границу, да се у том селу прави додатни камп за њихов прихват, с обзиром да ту тренутно има више од 4.000 људи.
"Видите како се Србија, државни органи и влада односе према овим људима и да смо морали због кризе на граници између Грчке и Македоније овде да направимо још један додатни камп и да све те људе који су ноћас прешли Македонију прво овде збринемо, па да онда да пређу у Прихватни центар у Прешеву", рекао је Гашић.
Он је оценио да постоји добра организација свих државних органа и да се поносимо тиме што Србија још једном показује да се ујединила када је најтеже.
"Гранични прелази су проходни"
У Миратовцу заједно помажу Дом здравља Прешево и Црвени крст, полиција и жандармерија, војска и сви други, а све у једном задатку да се тим људима омогући хумани третман односно да добију храну и лекарску помоћ и да одатле наставе свој пут, навео је министар. Он је казао да ће у Миратовцу бити обезбеђене додатне медицинске екипе и струја како не би били у мраку, али и да би држава могла да прати ситуацију. Гашић је нагласио да су гранични прелази проходни и да нема проблема за све који пролазе кроз Србију и наше људе који се враћају из Грачке.
"Нема задржавања, никаквих виза нема на граници на пут према Грчкој и Србији. Овде има више од 5.000 људи, видите и сами огроман број људи је дошао, очекујемо да овај талас у наредних дан или два буде у једнаком интензитету. Увели смо и трећи смену полиција, издају се потврде, ради се 24 сата", казао је Гашић.
Он је на питање новинара рекао да не може да се каже колико ће бити миграната, али да залихе хране и воде нису довољне и апеловао на све који могу да помогну да се укључе у пружању помоћи. Гашић каже да су, на пример, тренутне залихе воде довољне за још дан или два.
"Ови људи осећају хуман однос Србије према њима и на неки начин нам враћају и видите да са оволиким бројем људи немате ниједан инцидент и да они мирно чекају, дисциплиновани су и раде све што им кажу наши државни органи. Имали смо овде и порођај и брзом реакцијом све је било у реду", додао је Гашић.
Он каже да су за Миротовац уз помоћ руског и српског хуманитарног центра добијени шатори и све што је потребно за пријем толиког броја људи.
"Не можемо никоме да забранимо улазак у Србију"
"Не можемо да утичемо на то ако буде заутављен пролаз у Мађарској, ми не можемо да забранимо никоме да уђе у Србију нити да му кажемо где да иде - просто се знају међународни закони", рекао је Гашић на питање новинара шта ће се десити ако Мађарска затвори своју границу за мигранте. Он је додао да се у Србији већ ради на организацији новог прихватног центра.
"Чини ми се да је код хотела Национал изабрана локације и мислим да ћемо током идуће недеље то и успети", казао је Гашић и додао да треба пожурити јер ће ускоро стићи зимско време.
Он је, такође, рекао да је тачно да држава дневно троши 15.000 евра на средства за хигијену, воду и основне потрепштине, истичући да је то само за најнеопходнију помоћ, али и да држава издваја много већа средства, на пример за дневнице, гориво и све остало како би могле да се спровреду предвиђене процедуре. На питање да ли можемо то да издржимо, Гашић је рекао да немамо избора и да Србија очекује помоћ свих својих пријатеља.
"На овом питању се види да се Србија једина у региону јако одговорно и систематски бори са оваквим проблемом", оценио је Гашић.