ГОДИНУ ДАНА ОД ХАПШЕЊА: Процес против Ивановића политички мотивисан?
КОСОВСКА МИТРОВИЦА - Тачно годину дана од хапшења лидера Грађанске иницијативе СДП Оливера Ивановића навршило се данас, а судски процес који се води против њега је на самом почетку.
Иако је од хапшења Ивановића прошло годину дана, до сада су саслушана само три сведока тужилаштва који терете Ивановића за догађаје из априла 1999. године када су у Митровици убијена четворица Албанаца.
Ивановићева одбрана сматра да се већ након саслушања три сведока тужилаштва јављају, како кажу, прве пукотине у оптужници међународног јавног тужиоца који је Ивановића оптужио за кривично дело ратног злочина. Адвокати сматрају да су изјаве противуречне, да је други сведок тужилаштва дискредитоивао првог, иначе крунског сведока, а трећи сведок да је дао неколико различитих изјава.
“Ако можемо ми из одбране да кажемо нешто, то је да за сада поступак, по нашој оцени иде прилично добро у корист Оливера Ивановића", казао је адвокат Љубомир Пантовић који је додао да шансе да се Ивановић брани са слободе постоје и истакао да је тешко рећи када треба очекивати завршетак судског процеса који се води против Ивановића и још четворице Срба казавши да ће у фебруару, марту и априлу бити одржано 16 радних дана суђења.
У Грађанској иницијативи СДП сматрају да је по среди политички мотивисан процес који се води против њиховог лидера. Заменик председника Г.И. СДП Ксенија Божовић каже да прва три сведока тужилаштва немају никакве доказе осим “измишљотина, неистина и контрадикторних информација и изјава од оних што су дали претходних година”.
“Не могу да се сете чак појединих детаља, могу вам рећи да су изјаве које сада дају контрадикторне са изјавама које су дали претходних година, све то говори у правцу онога у шта смо сумњали, а то је да је против Оливера Ивановића судски процес политички мотивисан", казала је она.
Након хапшења пре годину дана Ивановић је након више од месец дана проведених у притвору у Приштини око недељу дана штрајковао глађу захтевајући да буде премештен у притвор у Северној Митровици што се и догодило 12. марта. Ивановић је један од притворених Срба на Косову за које је Влада Србије дала гаранције да ће у случају да му се дозволи одбрана са слободе бити у сваком тренутку доступан овдашњем правосуђу.
Догађаји за које се Ивановић терети су већ биле предмет УНМИК правосуђа на Косову, 2001. године, када је суђено Игору Симићу за догађе од 14. априла 1999, а 2003. суђено је Стеви Жигићу за догађаје од 3. фебруара 2000 године. У оба случаја суд је донео ослобађајуће пресуде, у оба случаја је саслушано јако пуно сведока који су детаљно сведочили о томе шта се тада дешавало, али није било сведока који су теретили Оливера Ивановића.
Погледајте и: