ГОДИШЊИЦА ИЗБОРА: Да ли је Србији кренуло набоље?
Ванредни парламентарни избори у Србији одржани су тачно пре годину дана, а од тада су се десиле многе битне промене за Србију, као и за њене грађане, тврде посланици.
Грађани Србије били су у прилици да 16. марта 2014. године поново изађу на биралишта, а о томе какве промене нам је то донело за ових годину дана, наши саговорници су у једном сагласни: "Србија је кренула бољим путем".
Председник посланичке групе СНС Зоран Бабић сматра да је држава за годину дана постала стабилнија и уређенија, има бољу перспективу, а од конкретних ствари посебно истиче усвајање сета битних закона о раду, приватизацији, стечају, планирању и изградњи, који "стварају бољу инвестициону атмосферу".
"Србија је стабилнија држава и у међународним оквирима, са најбољим комшијским односима и са земљама у региону. Потписан је споразум са ММФ-ом, при чему је стављем међународни печат стабилности и поверења. Много тога је боље, али је и велики пут пред нама“, објашњава Бабић за SrbijaDanas.com и додаје да људи више верују у државу и ову власт.
Као главни приоритет Бабић наводи смањење незапослености отварањем радних места, јер је још много људи без посла, али и усвајање бројних закона, због чега ће Скупштина радити "пуном паром".
Омеровић: Добар рад, нико јачи од државе
Посланик опозиционе Социјалдемократске партије Србије Мехо Омеровић рад власти у претходној години оцењује као добар.
"Видљив је напредак свакако, пре свега у нечему што се зове рад на питањима мањинских права, као и позиције свих оних који су маргинализовани. Држава је по први пут показала да нико не може бити јачи од ње. Када је у питању квалитет живота, нисмо још увек осетили бољитак, али оно што је добро, јесте да је држава пошла од себе, када је у питању смањење плата и пензија", наводи Омеровић.
"Најпозитивније у раду Скупштине до сад је што су сами парламентарци предложили четири-пет закона, с обзиром на то да је до сада то увек била иницијатива Владе, Народне банке и слично", наводи Чолаковић.Поред бројних реформских закона који су усвојени, потпредседник Партије уједињених пензионера Србије Момо Чолаковић као битан помак наводи успешан рад парламента у смислу да су неке законе предложили и сами посланици.
Члан посланичке групе Нова Србија Дубравка Филиповски ипак тврди супротно.
"Грађани су могли да осете промене пре свега у функционисању државе, у чињеници да је држава доведена у ред, да су институције почеле више да раде, да контролишу спровођење закона, пре свега мислим на опоравак привреде. Најбољи пример за то је ЈАТ и тим путем ће се ићи даље", наводи Филиповски за SrbijaDanas.com.
Филиповски акценат ставља на борбу против корупције и криминала, усвајање буџета и мере економске консолидације, када је реч о добрим потезима.
"Србија је успоставила много боље контакте у односима са другим државама, пре свега са ЕУ, очекујемо отварање поглавља, све припреме су до сада извршене са наше стране. Урађено је све што је до нас требало и очекујемо да почнемо наставак преговора", рекла је она.
Функционерка и посланик СПС-а Славица Ђукић Дејановић као неке од најбитнијих резултата издваја инвестиције.
"Врло деликатни потези Владе који имају оквирну подршку највећег броја грађана очигледно су показали да Србија заиста нема намеру више да стоји већ да уђе у једну реалност и да највећи број људи живи од свог рада. Грађани су добили прве поруке у уређењу државе", закључује Дејановић у изјави за наш портал.
Српска напредна странка је на последњим парламентарним изборима освојила 1.736.920 гласова. Листа чији је носилац био Александар Вучић освојила је 158 од 250 мандата у Скупштини Србије, социјалисти са коалиционим партнерима 19 мандата, а листа коју је предводио Борис Тадић 18 мандата. У парламент су и ушли Савез војвођанских Мађара, СДА Санџака, као и Партија за демократско деловање - Риза Халими. Већином од 198 гласова Скупштина Србије је усвојила програм Владе и за њеног председника изабрала Александра Вучића.
Економска слика претходних годину дана: Од поплава до кинеског самита
У протеклих годину дана, економија је поље које је било фокус Владе Србије, и на ком су начињене огромне промене. Пре свега мисли се на сет економских закона који је донет (Закон о раду, Закон о приватизацији, Измене Закона о стечају), али и на мере штедње и фискалне консолидације (смањење плата у јавном сектору и пензија).
Мере које се спроводе су тешке, и како је из Владе више пута истицано, наишле су на одобрење многих светских инстанци. Влада сматра да резултата већ има, па је премијер недавно најавио да би ускоро могли да имамо и, како је навео, "добар ребаланс“.
Као потврда, стигла је у фебруару и одлука ММФ-а о склапању трогодишњег аранжмана са Србијом. Аранжман је вредан 1,2 милијарди евра, а према жељи власти, то је аранжман из предострожности.
На економске резултате утицале су много и мајске поплаве, које су нанеле огромне губитке. Утисак је и да се кренуло са решавањем судбина предузећа које су годинама у губитку и блокади, што је омогућио и нови закон.
Многи за економски догађај који је обележио протеклих годину узимају Самит Кине и 16 земаља из региона централне и источне Европе, којем је, као и отварању Пупиновог моста, присуствовао и кинески премијер.
Прочитајте и: