Голдман Сакс у трци за РТБ Бор
За куповину Рударско-топионичарског басена "Бор" заинтересовано је 15 инвеститора од којих су четири из Србије, док међу странцима има највише фирми из Велике Британије, а најпознатија међу њима је "Голдман Сакс", инвестициона банка иза чијег писма заинтересованости стоји сакривен већи инвеститор.
Са списка од 15 могућих купаца свега је неколицина из металског сектора. Канадски "Мундоро капитал" који се бави аквизицијама, истраживањем и развојем већ је присутан у Србији и има дозволе за истраживање руда. Осим ње, из ове државе се јавила и компанија "Ресервоир минералс" која у Србији има већ 12 лиценци за истраживање руда, што укључује пројекте истраживања злата и сребра, бакра, олова и цинка.
Заинтересовани инвеститор из Америке већ је присутан у нашој земљи. "New генератион power" из САД, бави се истраживањем и вађењем руда, и енергетиком у домену обновљених извора. Већ постоје прелиминарни споразуми са Републиком Србијом и ЕПС-ом око енергетских пројеката. Друга заинтересована фирма из ове државе "Симон металургиц" регистрована у Делаверу, популарној америчкој офшор зони.
Из Велике Британије стигло је писмо из фирми "Лундин мининг" која у области металске индустрије има развијено пословање и пројекте у Португалији, Шведској, Шпаније и САД где производе бакар, цинк, олово и никл. Ова компанија има 24 одсто удела у руднику бакра и кобалта у Демократској Републици Конго.
Још је непознаница какве су конкретне понуде и жеље инвеститора у погледу РТБ "Бор", а могућности иду од стратешког партнерства до куповине дела имовине. Судећи према делатностима којима се баве, могући улагачи су потпуно различити, пишу Вечерње новости.
Међу српским фирмама има једна консултантска "Тара консалтинг" из Београда у власништву Томислава Живановића са једним запосленим и лањским профитом од 172.000 динара. Ту је и "Стела Балкан консалтинг" из Београда, са два запослена у власништву Зорана Милинковића, као и "Гама систем" из Пожаревца са једним запосленим у власништву Слободана и Горана Петровића. За све три фирме је карактеристично да су им директори уједно и власници. Четврта српска фирма која је послала понуду је у ствари кинеска фирма која послује у Србији.