ГРЧКИ МИНИСТАР ОПТУЖУЈЕ ЕУ: Неке чланице траже да мигранте ГУРНЕМО назад у море
"Идите и против закона, ми смо престрашени, није важно и да имигранти оду у море”.
Од Грчке су неке чланице Европске уније тражиле да искористе сва средства да зауставе навалу имиграната преко грчко-турске границе, укључујући да буду гурнути назад у море, како тврди грчки министар за миграције Јанис Музалас.
Европска комисија (ЕК) је, међутим, објавила интерни извештај својих стручњака који су утврдили да "Грчка тешко запоставља своје обавезе и да постоје огромне мањкавости у надзору спољних граница ЕУ" преко којих без узимања отисака прстију и провере пасоша пролазе стотине хиљада имиграната.
Другачији приступ
Челници европских либерала траже и другачији приступ у начину да ЕУ приволи засад неспремну Турску да спречи пролазак имиграната преко своје територије у Европу.
Они кажу да од три милијарде евра које је ЕУ обећала Анкари, две милијарде морају бити директна помоћ избеглицама на тлу Турске, којих је два милиона, а милијарду евра треба дати Високом комесаријату УН за избеглице да независно и непосредно помогну у збрињавању имиграната, које би већ тамо у Турској требало разврставати и азил одобравати само правим избеглицама.
Отуд је Комисија у Бриселу властима у Атини дала рок од три месеца да то темељито исправе, иначе Грчкој прети да буде изопштена из ЕУ шенгенског простора без граница.
Тако је упозорио потпредседник ЕК Валдис Домбровкис, а грчки министар Музалас је рекао да то сад постаје озбиљна претња, мада замера осталим партнерима и институцијама ЕУ да Атини нису довољно помогли да се избори с навалом имиграната пре свега преко морске границе с Турском.
Грчки министар Музалас је упозорио да су се ставови унутар ЕУ јако заоштрили и "политизовали", а навео је да му је белгијски министар правосуђа Тео Франкен на министарском заседању пре пар дана рекао: "Идите и против закона, ми смо престрашени, није важно и да имигранти оду у море”.
Франкен је то у изјави белгијској телевизији најодлучније оповргао и нагласио да то "никад није рекао".
Одлуке ЕУ потврђују тезу министра
Музаласово упозорење да су се ставови унутар ЕУ заоштрили због тешке имигрантске кризе потврђују одлуке више чланица Уније да привремено заведу контролу на унутрашњим шенгенским границама, а председавајућа ЕУ, Холандија, је ставила до знања да се улазак имиграната драстично мора смањити у року од неколико недеља.
Председник групе либерала у Европском парламенту, бивши белгијски премијер Гиј Верхофстат је алармантно упозорио да је "Европска унија запала у ванредно стање које тражи хитне ванредне мере" и предложио план од седам хитних мера да се ЕУ ухвати у коштац с избегличком кризом која је почела да дрма темеље Уније.
Верхофстат каже да су "сви покушаји и политике пропали и једино решење је да вођи ЕУ на две године суспендују шенгенски режим и поново успоставе границе и Грчку и против њене воље претворе у велики имигрантски камп".
Ова група странака и посланика у ЕП, како је предочено, тражи да се заштити и уреди функционисање грчко-турске, а то значи и спољне границе ЕУ, створе Европске снаге за химно решавање избегличког питања са две хиљаде граничних полицајаца, који би заједно с грчким властима делотворно пописивали, електронски проверавали и узимали отиске прстију избеглица, док би им на лицу места обезбедили пристојни услови за збрињавање.
Те Европске снаге за хитно решавање избегличког питања би биле у саставу нове моћне Европске граничне и поморске страже чији би буџет био упетостручен.
Посебно важно је одмах истински успоставити и оспособити свих једанаест "врућих контролних тачки" за попис, узимање отисака прстију, проверу путних исправа имиграната који дођу на спољне границе ЕУ у Грчкој и Италији, тако да се одмах с европских граница врате они нису избеглице из ратова и политичких прогона.
Систем одобравања азила, такође, мора убудуће јединствен и делотворан на простору целе ЕУ, а јединственом "плавом картом за економске имигранте" треба омогућити да се придошлицама попуне потребе за образованом, али и необученом радном снагом у ЕУ.