Храните беспомоћне животиње на улици? Очекује вас КАЗНА од 10.000 динара!
Нови пропис шокирао све грађане.
Уколико вас у Смедереву ухвате да сте поделили кифлу или корицу хлеба са голубовима на улици, бићете кажњени казном до 10.000 динара!
Ова казна предвиђена је изменама и допунама Одлуке о условима држања, поступања и заштите домаћих животиња коју су усвојили одборници Градске скупштине овог града. Одборници су се сагласили и са изменама члана 45. ове одлуке где се наводи да је забрањено "храњење паса, мачака, голубова и других животиња на површинама јавне намене и површинама у јавном коришћењу и остављање хране у наведене сврхе". За за ово "недело" чланом 49 предвиђена је казна за физичка лица до 10.000 динара.
- То је ван сваке памети. Не знам за друге, али ја, а претпостављам и већина чланова и пријатеља друштва, нећу поштовати овакву сумануту забрану – каже Гордана Ристић из смедеревског Друштва за заштиту животиња АПАС.
Оваква драконска казна, наиме, предвиђена је изменама и допунама Одлуке о условима држања, поступања и заштите домаћих животиња коју су усвојили одборници Градске скупштине.
Да ли вођени оном да "ниједно добро дело неће проћи некажњено", тек сагласили су се и са изменама члана 45 ове одлуке где се наводи да је забрањено "храњење паса, мачака, голубова и других животиња на површинама јавне намене и површинама у јавном коришћењу и остављање хране у наведене сврхе". За ово "недело" чланом 49 предвиђена је казна за физичка лица до 10.000 динара.
- То је ван сваке памети. Не знам за друге, али ја, а претпостављам и већина чланова и пријатеља друштва, нећу поштовати овакву сумануту забрану - каже Гордана Ристић из смедеревског Друштва за заштиту животиња АПАС.
Ова одредница је била и у пређашњој одлуци, само је казна повећана, и то пет пута: са 2.000 стигло се до 10.000 динара. Исто тако, чињеница је да и у неким другим градовима Србије постоје сличне забране за псе и мачке, смедеревски додатак су голубови. Намеће се питање да ли ово значи да ће пензионери, наравно и деца која на тргу код фонтане неретко хране крилате становнике овог дела града, постати прекршиоци и себе или своје родитеље изложити плаћању казне, наводи blic.rs.
За спровођење одлуке и за кажњавање задужена је комунална полиција.
- Ако новчана казна не буде наплаћена на лицу места, комунални полицајац може на лицу места починиоцу прекршаја да уручи позив да у року од осам дана плати казну и доказ о извршеној уплати достави на увид комуналној инспекцији или комуналној полицији, са напоменом да ће "уколико казну не плати у прописаном року, против починиоца бити поднет захтев за покретање прекршајног поступка". - Голубови су се ту нашли јер по новом закону о добробити животиња спадају у исту групу са псима и мачкама. Нису нама проблем голубови, него они који су навикли да хране луталице на одређеним местима и сада имамо чопоре паса који иду за њима. С голубовима ћемо лако, они бар никог не уједају - објашњава Љубомир Антић, начелник Комуналне полиције у Смедереву.
Голубови су ипак ту и казна је запрећена, а Смедеревце додатно буни завршетак формулације "и друге животиње".
Ко зна које још животиње не смеју да се хране. Иначе оде 10.000 динара.
Кликом на линк ОВДЕ можете погледати и како је један златни ретривер спасио живот девојчици.