Хроно исхрана као најздравија дијета
Не смањује количину хране, позитивно утиче на здравствено стање, омогућава губљење вишка килограма и притом, успорава старење.
Како да се ослободите вишка килограма, а да очувате добро здравље и избегнете гладовање? Хроно исхрана је, за разлику од многих популарних дијета које се примењују широм света, здрав стил живота. Осим постизања идеалне фигуре, овај режим регулише поремећај у вредностима шећера, холестерола и триглицерида и спречава настанак дијабетеса, болести срца и малигнитета.
Основна правила: доручак је обавезан, рибу и месо немојте да комбинујете са кромпиром или пиринчем, избегавати уношење крављег млека и јогурта, јер људски организам није у могућности да те намирнице у потпуности свари. Хлеб и тестенине једу се најкасније до 15 часова. Најбитније, немојте да гладујете ни у једном делу дана и немојте бројати калорије.
Да бисте се придржавали овог делотворног и једноставног програма за примену, оброке припремајте на следећи начин:
Доручак
За доручак једите угљене хидрате, добре масти и протеине. Треба доручковати оквирно сат времена након устајања, између 7х и 11х. Према Делабосу, наше тело лучи довољно ензима који разграђују масти и протеине када се пробудимо, па се за доручкак препоручују хлеб, путер, јаја, шунка, кобасице и сиреви. Све је допуштено осим шећера и воћа јер се сувише брзо разграђују. Кафу избегавати пре овог оброка.
Ручак
Ручак треба да садржи протеине и неко поврће, али никако протеине и угљене хидрате у истом оброку. Треба избегавати следеће комбинације: хлеб и месо, кромпир и месо (кромпир генерално не треба конзумирати, јер је то угљени хидрат), боранију, пасуљ, грашак или пиринач у комбинацији с месом. Избегавајте поховано и пржено месо у дубоком уљу. Салата је дозвољена уз сваку комбинацију.
Вечера
За вечеру, која треба да буде лагана и без угљених хидрата, препоручује се зелено поврће у комбинацији са: младим сиром, туном, куваним белим или телећим месом или рибом. Вечерајте два сата пре спавања.
Бадем, лешник или орах, мед или црна чоколада препоручују се као ужина. Између оброка треба да постоји размак 3-4 сата. Такође су пожељне физичке активности и уношење доста воде у организам.