У филијали Националне службе за запошљавање (НСЗ) на Гундулићевом венцу у Београду, у којој се свакодневно опслужују грађани са територије централних београдских општина Палилуле и Звездаре, дневно долази око 1.000 грађана.
Дипломирани стоматолог Бојан Војиновић већ годину дана, након завршеног стажирања, редовно на свака три месеца долази и јавља се у НСЗ у нади да ће успети да нађе посао.
"Конкуришем редовно за послове, долазим редовно у биро за запошљавање, разговарам са саветником, али претходних годину дана није било неког помака", рекао је Војиновић Танјугу.
Каже да ни његовим колегама из струке није ништа лакше да дођу до посла, те да запослење није лако наћи ни у приватном, нити у јавном сектору. Он се нада да ће више среће имати у наредном периоду и као једну од позитивних мера похвалио је иницијативу за запошљавање младих у региону која је потописана у Дубровнику.
Како до посла?
Саветник у НСЗ Драгана Угреновић објашњава да незапослено лице које долази да се пријави на евиденцију, најпре има индивидуални разговор са саветником и са њим договара такозвани "индивидуални план запошљавања" и даље мере у тражењу посла. "Постоје и различити програми, односно важно је да лица знају да напишу адекватно своју радну биографију, постоје бројне обуке, тренинзи, као и могућност преквалификације и усавршавања која се додатно организују за незапослена лица", наводи Угреновић.
Дужи стаж на бироу
До радног места тешко долазе и старији, који су у међувремену остали без посла, а којима до пензије, према важећим прописима, треба пар година. Луковић Тамара на евиденцији НСЗ је већ 15 година. Проблем је што су у породици незапослени и муж и син. "Раније сам радила приватно у пекари, након формирања породице сам престала да радим, а сада сам на бироу, редовно се јављам на свака три месеца, до сада нисам успела да нађем посао", каже Луковић која има завршену средњу стручну спрему, односно завршену гимназију. И Зорица Игрутиновић (44), техничар за биохемији и молекуларну биологију, већ годину и по дана се редовно јавља филијали НСЗ, али сада је брине то што је изгубила право на здравствено осигурање. "Примала сам шест месеци новчану накнаду и тад сам имала здравствено осигурање, после тога више немам ни здравствено осигурање.''