ИГРА ЦЕНА: Како се трговци поигравају нашим новчаницима
Цене основних животних намирница готово и да се нису мењале у последњих годину дана показује истраживање Асоцијације потрошача Србије, које је спроведено на узорку од 57 прехрамбених намирница.
- Трговински ланци очигледно прибегавају методи променама цена - снизи цену свежег меса, али повећај цену за месне прерађевине. Уколико упоредимо укупну вредност формиране корпе - ових 57 намирница плаћамо за 102 динара мање него што смо пре годину дана, али је зато корпа поскупела у односу на новембар 2014. године за чак 385 динара, каже се у извештају АПОС-а.
Ипак ово не значи да су све групе производа појефтиниле. Замрзнути производи ипак бележе раст у односу на март прошле године. Највећи раст цена је код замрзнуте и конзервиране рибе (ослић, туњевина, сардине...) и то за 13 одсто у просеку . Поскупеле су замрзнуте намирнице од поврћа за 4 одсто у просеку (грашак, боранија и поврће за чорбу). Управо због тога ова група намирница није битније поскупела од новембар 2014. године.
Свеже месо јефтиније, а сувомеснато скупље
Група производа који чине месо и месне прерађевине у просеку су поскупели за 6 одсто, али ипак свеже јунеће и свињско месо појефтинило је за 5, односно 10 одсто. Ако томе додамо да је свеже пилеће месо поскупело за 10 одсто онда се може закључити да трговци надокнађују мале губитке тактиком "смањи једно - повећај друго". То показује и пример чајне кобасице која је јефтинија за 14 одсто у односу на пре годину дана, али је у приближно истом проценту поскупела Алпска кобасица и стишњена шунка, кажу у АПОС-у.
Исти тренд, односно појефтињење свежег, а поскупљење месних прерађевина - настављен је и од новембра прошле године.
Иако је бело брашно поскупело за 4 - хлеб и тестенине су појефтинил од 6 до 16 одсто. Обрнута ситуација је у групи млечних производа где су свеже и трајно млеко, јогурт појефтинили од 7 до 9 одсто, али су зато млади сир и качкаваљ скупљи за 6 односно 5 одсто.
За разлику од марта прошле године, од новембар се бележи благи раст млека и млечних производа од 4 одсто у просеку. О новембра 2014. године до данас поскупели су и јаја, со, додаци јелима, флаширана вода и др.
Разлике у ценама корпе од 57 намирница у Београду, Нишу и Новом Саду
Прочитајте и: