Да ли је Моди спасилац Индије?
СИДНЕЈ- Страни и домаћи инвеститори подједнако су узбуђени због успона Нарендре Моди у Индији.
Премијер Моди и његова БЈП партија су професионални политичари блиски богатим и утицајним групама. Према проценама, БЈП је потрошио између 500 и 700 милиона долара на изборну кампању и претпоставља се да је тај новац финансиран од стране утицајних присталица ове странке, а све у цљу да се након избора створи повољна политика.
Пословни интереси који подржавају БЈП ретко се баве дугорочним структуралним реформама. Они фаворизују вештачки створено богатство путем берзе, засновано на приступу преференцијалним владиним уговорима, брза одобрења за своје пројекте, приступ земљишту, роби и другим природним ресурсима по атрактивним ценама и приступ капиталу домаћих банака које контролише држава.
БЈП освојила је само 31 одсто гласова и нема већину у Индијском горњем дому (Раја Шоба), командује са 63 од 250 места. То значи да ће БЈП морати са горњим домом да сарађује на питањима законодавства, устава, пореза и страних инвестиција.
Влада ће такође морати да сарађује и са локалним владама у индијским државама, на питањима која су изван њених надлежности. У тим државама доминирају регионалне политичке странке које су освојиле око 50 одсто гласова на националним изборима.
Још један изазов за владу је бирократија отпорна на промене и независне централне банке које предводи тежак и добро акредитован гувернер.
Даље, Модијева хинду-националистичка филозофија и наводно саучесништво у немирима у Гујарату, могло би још дубље укоренити поделе. Наиме, за БЈП је гласало само 10 одсто индијског муслиманског становништва. Током предизборне кампање, лидери једне радикалне хиндуистичке организације повезане са БЈП тврдиле су да муслиманима не би требало да буде дозвољено да купују земљиште у хинду областима. Моди је демантовао ове изјаве. Међутим, стање које се дешавало у Гујарату док је Моди био тамо начелник, говори супротно, а постоје и докази јаке муслиманске маргинализације, пише MarketWatch. Модијева одлука да изборну победу прослави хинду свечаношћу, мршав је сигнал за складну секуларну Индију.
У изјави у парламенту почетком јуна, нова влада је најавила низ "националних мисија" укључујући брзе возове и 100 нових градова који ће бити конкурентни светском тржишту. Али план како ће се то постићи, нигде није дат.
Инвеститори су очигледно заборавили да је Модијев мање харизматични и мање контроверзни претходник, Манхоман Синг иначе професионални економиста по занимању, на исти начин поздравио индијске гласаче, приказујући себе као спасиоцем Индије. Након изборне победе показало се да је он био само лутка за интересе Конгресне странке.
Британски политичар Тони Бен, приметио је да су се до сад све политичке каријере у Индији завршиле неуспехом. Остаје да се види да ли ће Моди нешто променити или ће се и он придружити тој линији неуспеха.
К.Б