ИНФОРМАЦИОНИ РАТ ЗАПАДА: "Зли Руси" већ почели да убијају цивиле у Сирији
Прве руске бомбе нису ни пале у Сирији, а већ су се појавиле вести да су Сухоји бомбардовали цивилне мете.
Према наводима западних агенција, "сиријска опозициона група" тврди да је у руским ваздушним нападима "погинуло најмање 36 цивила, укључујући петоро деце".
Иста група је нешто раније осудила "руску агресију у Сирији", рекавши да служи интересима режима Башара ал Асада, који је једини легитимни представник Сирије.
Западни медији као ударну вест преносе да Руси убијају недужне цивиле, иако извор уопште није релевантан и поуздан, али зашто би то било важно. Битно је пронаћи неког ко жели да да изјаву да су Руси агресори и убице недужних цивила.
Лекције из Југославије
Метод овог пропагадног рата је одавно познат и зато Русија у њега не улази неспремна. Она је, поучена искуствима у Југославији, на време схватила да се ратови данас не добијају само на терену, већ да коначну оцену мора дати светска јавност.
Зато је успон Русије протеклих година пратио и развој добре информативне мреже у свету (нпр. Русија данас), која ће да парира чувеним медијским кућама на Западу, попут CNN-a и BBC-a. Данас се, захваљујући томе, "руски глас" чује у свим деловима света што ће доста утицати да се смањи огроман утицај који Запад има у креирању јавног мњења.
Русија у овом сукобу неће и не сме понављати грешке Србије (СР Југославије), која није имала адекаватан одговор на медијски рат који се против ње повео на Западу током распада бивше Југославије.
Сирија не сме постати руско "Меркале"
Када су гранате пале на пијацу у Сарајеву, за то је оптужена српска страна, иако су форензички докази показали да је граната дошла са стране Армије БиХ што су, тек неколико година касније, признали многи НАТО функционери и сведоци:
- Канадски официр Џон Расел, на суђењу генералу Ратку Младићу;
- Бивши припадник полиције БиХ и обезбеђења Алије Изетбеговића у Председништву БиХ (заштићени сведок broj KW 586);
- Норвешки професор Ола Тунадер, са блиским везама у НАТО савезу, и други.
Овај масакр је потпуно окренуо међународну заједницу против Срба и најавио војну интервенцију, што је на крају и био циљ напада. Иста судбина се сада прижељкује и Русији, која се већ неко време успешно позиционира као бастион западној хегемонији у свету, због чега је прикупила симпатије великог броја држава.
Тај тренд треба зауставити и зато су овакви напади најбољи, јер успешно изведени могу да учине велику штету руском имиџу.
Када Запад бомбардује цивиле, то је "колатерална штета" ради вишег добра?!
Данас је сасвим сувишно говорити о лицемерју које западни медији демонстрирају приликом извештавања са оваквих догађаја, нарочито када у њима учествују САД, с једне и Русија, с друге стране.
Ипак, нужно је поменути неколико примера који показују када су акције бомбардовања, које су извеле западне државе или њихови савезници, довеле до великих цивилних жртва за које нико није одговорао, нити је стигла јасна осуда јавности:
- КИМ: Дана 14. априла 1999. године, НАТО авиони су на путу Ђаковица-Призрен, усред дана и при потпуно ведром времену, бомбардовали две колоне албанских избеглица које су се враћале кућама, усмртивши најмање 75 људи, а што је описано као "грешка". Како је целопкупна агресија на СРЈ поведана да би се спречила "хуманитарна катастрофа", ова "грешка" је оправдана ради општег добра.
- СИРИЈА: У америчким ударима у Идлибу, овог августа, убијено је најмање 25 цивила, иако је мета напада била база џихадистичке групе. У нападу је уништена база, али и околно цивилно подручје. Нико не осуђује овакве "грешке" америчке коалиције, јер се у борби против тероризма невине жртве готово очекују.
- ИРАК: Америчка анти-ИС коалиција бомбардовала је дечију болницу у граду Фалуџи, који се налази под контролом исламиста. Слике након разарајућег бомбардовања које су објавили медији биле су више него ужасавајуће. Зато не можемо а да се не запитамо, каква је била стратегијска важност ове акције?
- ЈЕМЕН: Најмање 135 особа је погинуло, а неколико десетина је рањено у два ваздушна напада коалиције међународних снага предвођене Саудијском Арабијом, на свадбу у селу ал-Вахиџа, недалеко од Црвеног мора. Извори наводе да се радило о свадби локалног мештанина из шиитске етничке групе Хути. А само дан раније, саудијски хеликоптери напали су село на северу земљу и убили најмање 30 људи.
Саудијска Арабија је можда један од најбољих примера лицемерне политике западних медија. Трагедије попут ових у Јемену се догађају свакодневно, док се о томе мало извештава, а још мање критикује на Западу.
На питање - "До када ће свет толерисати саудијске ратне злочине у Јемену?", нико и даље нема одговор. Но, како су у питању савезници Америке, који бомбардују шиитске борце иза којих стоји дугогодишњи амерички непријатељ Иран, овакве ствари неће добијати исту медијску пажњи попут "пијаце Меркале" или пак драматичних сукоба на Мајдану, који су довели до пуча у Кијеву.
Русија није ни пуних 48 сати у овом сукобу, а већ је принуђена да се брани оптужби Запада које, од свега тога, ипак највише брине чињеница да ће Москва бомбардовати све терористе у Сирији, а не само Исламску државу. Но, најбољи одговор критичарима руске интервенције изнео је амбасадор Русије у Француској, Александар Орлов:
"Видели смо да ова (америчка) коалиција ратује у Сирији већ годину дана. Извели су преко 5.000 ваздушних напада, а Исламска држава је и даље тамо!"