ИНИЦИЈАТИВА СРБА: Формирати посебан суд на Косову за узурпирану имовину
Представници Срба у такозваним косовским институцијама најавили су да ће затражити формирање посебног суда или посебне судске јединице који би се искључиво бавили питањем узурпиране имовине на Косову.
Министар за повратак и заједнице у такозваној косовској влади Далибор Јевтић рекао је да ће подршку за такву идеју покушати да добије на међуминистарској групи за повратак расељених, али и од министра правде Хајредина Кућија и осталих представника власти у Приштини.
Јевтић је казао да је, према подацима са којима располаже, поднето 19.000 пријава судовима на Косову због узурпиране имовине и да Министарство за повратак и заједнице у сарадњи са ОЕБС-ом на Косову анализира овај проблем.
Идеја добра
Аналитичар Петар Милетић рекао је да би било добро ако би Срби у тим косовским институцијама успели да реализују идеју о формирању посебног суда или судске јединице која би се бавила питањем узурпиране српске имовине.
"Било би добро, не знам колико је реално. Постоји посебна комора која се бави проблемом имовине не само Срба већ проблемом имовине свих грађана Косова", подсетио је Милетић.
Милетић који је бивши потпредседник Скупштине Косова нагласио да би, ако би Срби у косовским институцијама "били у стању да изгурају такву једну иницијативу", то свакако била добра вест.
Анализа ће, како је најавио, бити представљена на састанку међуминистарске групе за повратак и као таква достављена и самопрокламованом косовском министарству правде.
"Постоји много случајева да се и након подношења пријава због узурпиране имовине није кренуло у процес решавања тих проблема, што је посебно забрињавајуће", рекао је Јевтић и подсетио да на Косову постоје судске одлуке које је оценио "у најмању руку неочекиваним".
Као пример таквих одлука навео је пресуду једној српској породици у Призрену која је добила на суду да имовина треба да им буде враћена, али је суд пресудио да кућа која је у међувремену изграђена на њиховом имању треба да буде порушена и да трошкове сноси српска породица што је, како је казао, апсурдно.
"Ми не желимо да утичемо на рад правосуђа. Нико овде ову нашу иницијативу не треба да схвати као притисак на правосудне органе. Желимо на овај начин да укажемо на нешто што оптерећује комплетно косовско друштво", поручио је Јевтић.
Он је навео да питање узурпиране имовине мора да се реше и да је решавање овог проблема у интересу свих грађана Косова.
"Ако као друштво желимо да једног дана будемо део велике европске породице, не смемо овакве проблеме да носимо са собом и ова питања морају да се реше што пре и због повратка расељених и због изградње поверења према институцијама које се баве тим питањем", поручио је Јевтић.