Исланд: Најдрагоценији светски гени!
ИСЛАНД- Гледајући хиљаду година уназад, гени људи са овог острва представљају прави мали рај генетичарима јер Исланд има веома ниску стопу миграција. Скоро сваки трећи становник је већ донирао ДНК, али притисак да се та стопа повећа изазива код људи отпор.
Алда Сигмунсдотир каже "Не" машући рукама недвосмислено у знаку негодовања, преноси BBC.
"Неће ме нико уцењивати да дам своју ДНК" каже она и додаје да је то њена лична и приватна ствар коју не жели и не мора никоме дати.
Раније, она је послала информације са именима домаћинстава на које би курири тих компанија могли покуцати у скоријој будућности. Испоставило се да су ти курири волонтери поштоване организације ИЦЕ-САР која се бави потрагом и спасавањем људи и чији чланови редовно ризикују своје животе не би ли спасили друге из опасности исландског пејзажа. За сваки узорак који ИЦЕ-САР прикупи, деЦОДЕ је обећао да ће дати двадесет долара у добротворне сврхе за ИЦЕ-САР, прича Сигмунсдотир.
"То ствара огроман притисак људима" објашњава Сигмунсдотир, јер ако не дате узорак испада да нисте хумани "а ја мрзим такву врсту манипулације".
Директор деЦОДЕ компаније Кари Стефансон, тврди да нико не приморава никога да дају ДНК, али према његовим речима не постоји ништа погрешно у убеђивању људи да учествују у биомедицинским истраживањима. "Ако не урадимо истраживања о природи неке болести, нећемо моћи да направимо лек" објаснио је он. "Имајте на уму да мој главни циљ, није манипулисање људима и нечијом приватношћу, већ проналазак лекова."закључио је он.