ИСТОРИЈСКИ ТРЕНУТАК: Српкиња ће бити прва жена на челу скупштине Савета Европе?
Парламентарна скупштина Савета Европе (ПС СЕ) ће данас бирати новог генералног секретара, а за ту позицију Србија је кандидовала некадашњу посланицу ЛДП и професорку Правног факултета Светиславу Булајић.
Србија, која је чланица СЕ од 2003. године, први пут има кандидата за неку високу позицију у том телу, а из наше делегације поручују да можемо да будемо оптимисти у погледу избора Светиславе Булајић. Коначна одлука о томе ко ће бити генерални секретар ПС СЕ биће донета данас на заседању у Стразбуру, тајним гласањем посланика свих 47 земаља чланица, а противкандидат Булајић је актуелни секретар ПС СЕ Пољак Војцек Савицки.
“Можемо бити оптимисти када је у питању крајњи резултат“, рекла је шефица делегације Скупштине Србије при ПС СЕ Александра Ђуровић.
Ђуровић је напоменула да се српска делегација претходна три месеца интезивно бавила представљањем Булајићеве, да су она и њен програм представљени на најважнијим органима ПС СЕ и пред неколико посланичких група, те да је оцењена као квалитетан кандидат.
“Очекивања са наше стране су да победимо наравно. Потрудили смо се да сви посланици који учествују у гласању имају прилику да је сретну, разговарају са њом и виде њен програм. Неке информација које имамо и расположење је такво да заиста могу да мислим да можемо бити оптимисти када је у питању крајни резултат“, истакла је Ђуровић.
Она је додала да је позитивно оцењено и то што је Србија омогућила демократски избор, будући да се бира између два кандидата, јер се, објашњава, догађало да у неким изборима буде само један кандидат, па посланици нису били у могућности да се определе.
Кандидатура Булајић, према њеним речима, била је прилика да Србија представи и себе и покаже да има изузетно добре кадрове који могу да обављају највише функције у међународним организацијама.
“Ако победи биће то историјски тренутак не само за Србију, већ и за СЕ, јер би она била прва жена на тој позицији у историји дугој 66 година. Никада ниједна жена није била на тој позицији“, казала је Ђуровић, која је објаснила да ће 318 посланика свих земаља чланица тајним гласањем бирати новог генералног секретара.
Ђуровић појашњава и да та позиција са собом не носи политичко одлучивање, али да је веома утицајна.