Истраживање: Врсте изумиру брже но што се мислило
Врсте биљака и животиња постају истребљене најмање 1.000 пута брже него у времена када људи није било на сцени, и свет је сада на ивици шестог великог изумирања врста, наводи се у једној новој америчкој студији.
У овом документу разматрају се некадашња и садашња брзина изумирања, а налаз гласи да је темпо изумирања у прошлости био спорији него што су научници мислили.
Врсте сада ишчезавају са лица земље око 10 пута брже него што су биолози веровали, рекао је главни аутор студије Стјуарт Пим са Универзитета Ђук.
- На ивици смо шестог великог изумирања врста. А да ли ћемо то да избегнемо или не, зависи од наших поступака, рекао је Пим.
Истраживање је објављено у магазину ''Science'', а спољни експерти га сматрају веома битним. Пимова студија усредсредила се не на бројке него на ритам нестајања врста. Израчунала је "темпо изумирања" како би се видело колико врста од укупно милион ишчезне сваке године.
Пим је 1995. године израчунао да је пре доласка људи на историјску сцену темпо изумирања износио око један. Али када се у обзир узета нова истраживања, Пим је темпо преиначио на око 0,1.
- Темпо изумирања у садашњици је од око 100 до 1.000, рекао је Пим.
Разни су узроци нестајања врста, али на првом месту је губитак станишта - врсте немају места да живе пошто их људи мењају и граде на њима сопствене објекте. Ту је и надолазак инвазивних врста које угрожавају домаће врсте, климатске промене и претерани лов на рибе.